scorecardresearch.com ULUSAL KURTULUŞ MÜCADELESİNDE İÇ İSYANLAR ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
ULUSAL KURTULUŞ MÜCADELESİNDE İÇ İSYANLAR

ULUSAL KURTULUŞ MÜCADELESİNDE İÇ İSYANLAR

Yazar : İBRAHİM SADİ ÖZTÜRK

Sayfa Sayısı : 400

Yayınevi : FARK YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ulusal Kurtuluş Mücadelesi sırasında, İç isyanları dinsel ve bölücü amaçlı olarak ikiye ayırabiliriz. Bu isyanların arkasında sürekli dış destekler vardı. “…Düşmanlarımız, gayelerine ulaşabilmeleri için buldukları en güçlü araç, yine bizi birbirimize düşürmek olmuştur”

İtilaf Devletleri, başta Devleti yönetenlerle (Padişah Vahdettin, Damat Ferit, Şeyhülislam) ve İstanbul’un bir kısım basınıyla işbirliği yaparak; İlk önce Mustafa Kemal ve arkadaşlarını başkaldırıcı ve kafir ilan edip, idamlarına karar vermiş, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nin bir isyan hareketi olduğunu fetva etmişlerdi.

“…İki şeyden birine karar vermek lazımdır. Ferit Paşa Hükümeti’nin kabul ettiği şeyi kabul etmek; Şerefimizi, hayatımızı, her şeyimizi bırakmak, Yani İngilizlere esir olmak, Ya da milleti namus ve şerefi ile yaşatmak için, bizi ortadan kaldırmaya çalışan düşmanların emellerini kırmak!”
Mustafa Kemal ATATÜRK 24 Nisan 1920 (Meclis Tutanakları)
Daha sonra da, Anzavur’u, Delibaş’ı, Zeynel Abidin’i, Çapanoğlu’nu, Arap İmam’ı, Çopur Musa’yı, Ali Batı’yı, Koçgiri’yi ve daha nicelerini örgütlemiş, en sonunda da Çerkez Ethem ve kardeşleri’ni Mustafa Kemal’in karşısına çıkarmışlardır, Bununla da yetinmeyip, Ankara’ya doğru ilerleyen Yunan ordusunu Hilafet Ordusu olarak ilan dilmesini sağlamışlardır.

Dış güçlerin asıl amaçları ülke içinde karışıklık çıkarıp, ülkenin dinsel ve etnik olarak bölünmesini hızlandırmak, böylece; Milli Mücadele Ruhunu engelleyip, Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasını bırakın hiç başlamamasını sağlamaktı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963