scorecardresearch.com Türkiye’nin Hatıra Defteri - 1923’ten Günümüze ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye’nin Hatıra Defteri - 1923’ten Günümüze

Türkiye’nin Hatıra Defteri - 1923’ten Günümüze

Yazar : Nebil Özgentürk

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : DENİZ KÜLTÜR

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türkiye’nin Hatıra Defteri’nde sayfalar açılıyor. Sayfalar boyunca akıp geçenler karınca kararınca bir ülkenin hikâyesidir... 1923’ten günümüze acı tatlı iz bırakan hatıralar, çok özel anlar ya da anılar demeti...
Belgeselle sinemanın kardeşliğidir söz konusu olan...Öyle ya hem Türkiye tarihini anlatmaya çalıştık, hem de o tarihin fonundaki ‘yakası açılamadık insan öyküleri’ni... Bu arada birbirinden değerli yönetmenlerimiz hayatımızın ve tarihimizin kısa filmlerini çekti. Ortaya saatler süren kitap, belgesel ve kısa filmler çıktı.
14 ÜNLÜ YÖNETMENDEN
14 KISA FİLM DVD’Sİ VE KAMERA ARKASI DVD’Sİ!

Belgesel Ekibi
Genel Yönetmen ve Hazırlayan: Nebil ÖZGENTÜRK
Yönetmen: Cem HAMULOGLU Araştırma Genel Koordinatörü: Melda DAVRAN
Genel Koordinatör: Alican SEKMEÇ Metin Yazarı: Nebil ÖZGENTÜRK
Yazım Grubu: Sunay AKIN, Melda DAVRAN, Alican SEKMEÇ, Berat GÜNÇIKAN
Kurgu:Yiğit Gülo ARSLAN Yönetmen Yardımcisı:Defne KIRMIZI
Yapım Koordinatörü:Emek DURMUŞ, Aslan Tayfun ALKAN
Yönetmen Asistanları: Arzu DİZMENCİ, Burcu İPEK
Kamera: Vedat YILMAZ Yapım Asistanları: Selin DÜYEN, Gülenay AKYOL Kaynak-Araştırma: Emin KARACA, Necip SARICI
Sanat Ekibi
Seslendiren: Cüneyt TÜREL Belgesel Anons Seslendirme: Çetin TEKİNDOR Cumhuriyet Kuruluş Senfonik Beste: Fazıl SAY
Müzik: Ali OTYAM
Belgesel Final Şarkısı: Şehrazat "Su Gibi" Yorum: Sezen AKSU Çizgi Film ve Desenler: Musa KART
Kısa Film Yönetmenleri*
"Taammüden Cinayet" Mustafa ALTIOKLAR, "Zoraki Diplomat" Halit REFİĞ, "Mutlu Ol! Bu Bir Emirdir" Sinan ÇETİN, "Düşlerimde Atatürk" Çağan IRMAK, "Filiz Hiç Üzülmesin" Rutkay AZİZ,
"Türk Tohumu - İskeçe 1955" Şerif GÖREN, "Nerede Bu Devlet?" Ömer Faruk SORAK, "Kısmet "Olmadı, Olamadı" 1968" Cem YILMAZ, "Aşk Olsun Çocuk" Tomris GİRİTLİOĞLU, Ümmü BURHAN
"Beyaz Sayfa" İrfan TÖZÜM, "İcraatın İçinden Rap Rap" Abdullah OĞUZ,
"Kendi Ağıdına Ağlamak" Zülfü LİVANELİ, "Kadınlar Fotoğrafhanesi" Ali ÖZGENTÜRK
"Bir Nevi 33 Yaş" şiir klibiyle Yılmaz ERDOĞAN

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963