scorecardresearch.com Türkiye Ve Savaş (Türkçe - İngilizce) ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye Ve Savaş (Türkçe - İngilizce)

Türkiye Ve Savaş (Türkçe - İngilizce)

Yazar : Vladimir Jabotinsky

Sayfa Sayısı : 263

Yayınevi : GEREKLİ KİTAP

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


YAHUDİ DEVLETİ’NE GİDEN YOL: ÇANAKKALE
Wlamidir Jabotinsky (1880-1940), Odessa’da orta halli bir Musevi ailesinin çocuğu olan Jabotinsky, gençliğinde Rus edebiyatına sevdalanmış, 16 yaşında yazdığı ilk şiirleri Odessa’daki yerel basında çıkmıştır. Bir süre İsviçre’de okuduktan sonra İtalya’ya geçen Jabotinsky, bu ülkeyi ikinci vatanı olarak görmüştür. İtalya siyasal düşüncesinden oldukça etkilenmiştir. Doğu Avrupa ve Rusya, Yahudi düşmanlığının toplu katliamlara dönüşmesi nedeniyle birçok Siyonist lider gibi Theodor Herzl’in düşüncesine katılmıştır.
Janbotinksy, 1908 Jöntürk devriminden sonra İstanbul’a gelmiş, kısa bir süre sonra Türk ve yabancılardan oluşan geniş bir çevre yapmıştır. Özellikle Jöntürklerin arasında etkin olan Jabotinsky, Türkleri yakından tanımak fırsatını bulmuştur. Genelde Türkler hakkındaki izlenimi olumlu olan Jabotinsky, Türklerin büyük devlet adamları ve asker yetiştiren, iyi kalpli, konuksever bir ulus olduğunu düşünmektedir. Jabotinsky, 1917’de yayınladığı "Turkey and the War" adlı kitabında, I. Dünya Savaşı’nın çıkış nedeninin İtilaf Devletlerinin iddia ettiği gibi Alman militarizmi değil, "Şark Meselesi" olduğunu ileri sürmüştür. Savaşın, Osmanlı Asyası’nı paylaşmaktaki ahenk yoksulluğundan çıktığını söyleyen Jabotinsky’ye göre Almanya bütün Osmanlı’yı himaye altına almak gerekçesiyle Şark’ın zenginliklerine sahip çıkmak isterken Fransızlar Suriye’ye, İngilizler Mezopotamya’ya, Rusya Doğu Anadolu ve boğazlara, Yunanlılar ve İtalyanlar da İzmir’e göz dikmişlerdi. Ona göre Omsalı İmparatorluğu artık parçalanmaya yüz tutmuştu. "Osmanlı imparatorluğu’nun yıkılmasını isteyen, Türk ulusunun düşmanı değil, dostudur." diyen Jabotinsky’ye göre Osmanlı artık bölünmeye ve milli devletlerin kurulmasına izin vermelidir. Jabotinsky’nin Osmanlı hakkındaki bu düşüncesi ve Siyonizm davasından bir sonuç doğmuştur: Osmanlı’ya karşı savaşmak. Parçalanması kaçınılmaz olan Osmanlı İmparatorluğu’na karşı Filistin’de savaşıp Yahudi Devleti’ni kurmak düşüncesini ortaya atan ilk kişi Wladimir Jabontinsky’dir. Trumpeldor da, Siyonizm davasını savunan liderlerden birisidir. Trumpeldor ilginç bir geçmişe sahiptir. Rus asıllı bir Musevi ailesinden gelen Trumpeldor, eğitimini Rusya’da sürdürmüş, 1904-1905 Japon-Rus savaşında Rus ordularının yanında yer almış ve sol kolunu savaşta yitirmiştir. Bu nedenle Rus çarı tarafından kendisine çarlığın en büyük şeref madalyası verilmiştir. Fakat Rusya’da rahat olmayan Trumpeldor, Filistin’e yerleşmiştir. Hemen ardından da burada yine kendisi gibi Rusya’dan göçen ve hâlâ Rusya pasaportu taşıyan Museviler arasında siyasi etkinliklere girişmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963