scorecardresearch.com Türkiye Tarihi II (1923 – 1991) ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye Tarihi II (1923 – 1991)

Türkiye Tarihi II (1923 – 1991)

Yazar : Eray Yılmaz

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : PAPATYA YAYINCILIK

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap üniversitelerde zorunlu olarak iki dönem halinde okutulan Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersi için hazırlandı. Eldeki kitap söz konusu ders için iki cilt halinde yayınlanan Türkiye Tarihi 1-2 kitaplarının ikinci olan çalışmadır ki şu başlıkla yayınlanmıştır: Türkiye Tarihi 2, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi (1923-1991). İlk cilt 1789-1923 yılları arasında özellikle Osmanlı Tarihi’ne yoğunlaşmış, Kurtuluş Mücadelesi ile birlikte Lozan Barış Anlaşması’nı ele alarak tamamlanmıştı. Burada kaldığımız yerden devam ederek 1991 yılına kadar Türkiye ve kısaca dünyadaki gelişmeleri, siyasal, ekonomik ve kültürel boyutlarıyla incelemeye çaba gösterdik.
Kitap 8 bölüme ayrılmış, her bir bölüm birbirini takip ederek kronolojik bir düzen meydana getirmiştir. Öncelikle iki savaş arasında dünyadaki gelişmeler kısaca ele alınmış, ardından Türkiye’ye dönülüp tek partili yıllar tartışılmıştır. Böylece dünyadaki gelişmelerle birlikte, karşılaştırmalı bir biçimde Türkiye Tarihi yazılmıştır. Karşılaştırma ve evrensel boyutlarda Türkiye’yi değerlendirme maksadıyla İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası üzerinde de durulmuş, ardından yeniden Türkiye Tarihi ayrıntılı bir biçimde kaleme alınmıştır. Dolayısıyla bu çalışma, Türkiye’yi karşılaştırmalı bir biçimde ve evrensel ölçekte ele alıp araştırmaya çaba göstermiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963