scorecardresearch.com Tarih İçinde Kırşehir ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tarih İçinde Kırşehir

Tarih İçinde Kırşehir

Yazar : Prof. Dr. İlhan Şahin

Sayfa Sayısı : 256

Yayınevi : EREN YAYINCILIK

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Anadolu’da Türk kültürünün temsilinde ve gelişiminde önemli bir yeri olan, bilim insanları, toplum yapısı, dinî, sosyal ve ekonomik kurumlarıyla ön plana çıkan bazı şehirlerin varlığı dikkati çeker. Anadolu Selçuklu Devleti döneminde bu özellikte olan şehirlerden biri şüphesiz Kırşehir’dir. Bunun en önemli sebebi, Ahi Evran, Âşık Paşa, Caca Bey, Gülşehri, Hacı Bektaş-ı Velî, Şeyh Süleyman Türkmanî ve Yunus Emre gibi kimselerin Kırşehir’de veya yöresinde yaşamaları ve Türk kültürünün temelini teşkil eden eserlerini burada vermeleridir. Bu bakımdan Kırşehir ve yöresinin tarihi ile ilgili bilimsel araştırmalar büyük bir öneme sahiptir.

Prof. İlhan Şahin tarafından kaleme alınan bu eser, kaynak ve belgelerin giderek bollaştığı Osmanlı döneminde, Kırşehir ve yöresinin tarihi ile ilgili olarak bir kısmı yayımlanan, bir kısmı da bugüne kadar yayımlanmayan ve birbirini tamamlayan bir dizi yazıdan oluşmaktadır. Eserde yer alan yazıların kaynağını sadece Osmanlı arşiv belgeleri değil, Osmanlı döneminden önceki âbide, kitabe ve vakfiyeler de teşkil eder.

Osmanlı öncesi ve dönemi kaynaklarının mukayeseli olarak kullanıldığı bu eserde, önce Kırşehir tarihinin bazı meseleleri ele alınmakta ve bunu takiben tarihî süreç içinde şehrin ortaya çıkışına, Selçuklu ve Türkmen Beyliklerinden Osmanlılara intikaline, yöreden Rumeli’ye yapılan göçlere, Osmanlı döneminde bir sancak olarak teşkiline, nüfusuna, sosyal yapısına ve ekonomik durumuna yer verilmektedir. Ayrıca eserde şehrin sosyal ve fizikî yapısının şekillenmesinde önemli bir rol oynadığı anlaşılan dinî ve sosyal tesisler ile bu tesislerin vakıflarının Selçuklu döneminden Osmanlılara geçiş süreci, bunların fonksiyonları ele alınmakta ve kurumlar arasındaki devamlılık ortaya konulmaktadır.

Tarihî süreç içinde Kırşehir’in en önemli özelliği, kırsal alandaki kültür değerleri ve yerleşim yerleriyle bir bütünlük teşkil etmesidir. Bu bağlamda eserde bugünkü Hacıbektaş kazasının çekirdeğini oluşturan Kırşehir’e bağlı Hacım (Hacıbektaş) ve yine bugün Kırşehir’e bağlı bir kaza merkezi olan Mucur’un tarihi ile ilgili kaynaklara dayalı mukayeseli bilgiler sunulmaktadır. Bu arada Kaman adlı kazanın, esasında göçebe bir aşiretin yerleşmesiyle ortaya çıktığına ve aynı adlı aşiretin Merkezî Asya’da da yaşadığına işaret edilmektedir. Bunun yanında özellikle XV. ve XVI. yüzyıllarda hem Kırşehir’in merkezinin hem de kırsal kesimin iskân tarihinde önemli bir rol oynayan ve geleneksel kültürün takviye ve yenilenmesini sağlayan göçebe gruplardan Varsak Türkmenleri’ne de dikkat çekilmektedir. Bu meyanda Kırşehir ve yöresi ile ilgili Osmanlı arşiv kaynaklarının, sadece Osmanlı dönemi için değil, Anadolu Selçuklu dönemi için de önemli olduğu belirtilmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963