scorecardresearch.com Tabur Tabibi Derviş Bey ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tabur Tabibi Derviş Bey

Tabur Tabibi Derviş Bey

Yazar : MEHMET ALİ KUNTMAN

Sayfa Sayısı : 416

Yayınevi : PARAF YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap, Dr. Mehmet Derviş Kuntman’ın eski Türkçe günlüklerinden, kişisel notlarından, şiir defterlerinden, bazı fotoğraflarından, bazı belgelerinden ve anlattıklarından faydalanılarak hazırlanmıştır… Tbp. Binbaşı Mehmet Derviş Kuntman’ın aşağıda bazı başlıkları listelenen 7 ayrı fasıldan oluşan bu hatıraları, torunu Mehmet Ali Kuntman tarafından yayına hazırlanmıştır.
Meşrutiyet’in İlanı. Tıbbiyelilerin Yürüyüşü. Gülhane Stajı. Tabur Tabipliği. Balkan Harpleri. Şarköy Çıkarması. Kartaltepe Savaşı. Edirne’nin Kurtuluşu. Kolera ve Tifüs Salgınları. Cihan Harbi’nde Şark Cephesi. 10. Kolordu’nun Erzurum’a Hareketi. Enver Paşa’nın Teftişi. Narman ve Oltu’nun Geri Alınışı. İki Kardeş Fırkanın Harbi. Penek Muharebesi. Allahüekber Dağı’ndaki Felaket. Sarıkamış Muharebesi. Semikale Mevzilerine Çekiliş. Tekrar Tifüs. Beldeçor Muharebeleri. Turanyolu Gazetesi. Rusların Taarruzu. Kireçdağı’ndaki Kaybımız. Kargapazar Mevzileri. Erzurum’un Düşüşü. Tercan’a Çekiliş. Kop Muharebeleri. Sipikör’e Çekiliş. Erzincan’ın Düşüşü. Refahiye ve Karadağ Savunmaları. Zara ve Sivas Menzil Hastaneleri. Rus Cephesinin Çözülmesi. Görele-Vakfıkebir Mıntıka Tabipliği. Milli Mücadele’de Şark Cephesi. İran’da Maku Hânları. İspanyol Nezlesi. Şahtahtı’nda Ermenilerle Muharebe. Türkiye Kızıl İnkılap Müfrezesi ile Nahcivan’da. Bolşevikler ve Kızılordu. Iğdır’ın Zaptı. Aras Gazetesi. Iğdır’dan Kayseri’ye Hareket. Milli Mücadele’de Garp Cephesi. Afyon Taarruzu. Dumlupınar Zaferi. Askerlikten İstifa. Sivil Hayat.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963