scorecardresearch.com Sevr Ve Lozan'ın Ortak Hükümleri ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sevr Ve Lozan'ın Ortak Hükümleri

Sevr Ve Lozan'ın Ortak Hükümleri

Yazar : Teoman Alpaslan

Sayfa Sayısı : 368

Yayınevi : KUM SAATİ YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


22 gün ve gece süren Sakarya; 15 gün ve gece süren Büyük Taarruz sonunda, Yunan güçlerini Anadolu''dan İngilizlerin desteğine rağmen attık. Ancak güneyde, Musul-Kerkük için bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Lozan''da sorunu çözemedik, erteledik ve "savaş dâhil" her şeyi göze aldık, İngilizleri, Nasturileri kullanarak karşı atağa geçtiler. Cizre ile Şemdinli arasındaki dağlık bölgede 1000 İle 3000 arasında, Muşu! ve Erbil yöresinde ise her biri 300 ile 600 kişilik 7 ile 8 taburluk tam donanımlı toplam 4000 ile 7500 kişilik silahlı güç oluşturup hava desteği verdiler. Nasturileri ayaklandırdılar. Yedekte de, hemen yanı başımızdaki İran sınırında Urmiye''de silahlandırdıkları Ermeni ve Masturiler ile Irak sınırında da yine silahlandırıp eğittikleri Musul bölgesi Arap ve Kürtlerini hazır beklettiler. içerde ise Erzurum merkezli Azadi üyesi Nakşibendi Şeyhi Sait aracılığıyla Erzurum-Elazığ-Diyarbakır bölgesini ve yine Azadi üyesi Yusuf Ziya aracılıyla Bitlis-Van bölgesini örgütlediler. Önce, hava desteği verdikleri Nasturi isyanıyla ilerlememizi durdurup, Musul için askeri harekât yapmamızı engellediler. 29 Ekim 1924''te bugünkü Irak sınırını "geçici olarak" tespit ettirip, 16 Aralık 1924''te Lahey Adalet Dİvanı''na onaylattılar. Sonra da yedekte tuttukları Şeyh Sait''in silah ve cephane ihtiyacın; sağlayıp isyan ettirerek geçici sınırı "kesin sınır" yaptılar. Böylece, Musul-Kerkük''ü bizden koparan Irak mandater devleti İngiltere; İ840''larda önce Bedirhan''m, 1880''lerde Nakşi Halidiye Şeyhi Ubeydullah''ın bir kısmını katlettikten sonra kalanlarını yerlerinden, yurtlarından sürdüğü Hristiyan Nasturilerin ve 29 Nisan 1916 tarihinde 27.000''i ölü, 5''i general, 481''i subay olmak üzere 13.300 esir verdiği 2. Kutülammare yenilgisinin intikamını aldılar...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963