scorecardresearch.com Sevr - Bir Öcü Masalları ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sevr - Bir Öcü Masalları

Sevr - Bir Öcü Masalları

Yazar : Tolga Ersoy

Sayfa Sayısı : 219

Yayınevi : ÖZGÜR ÜNİVERSİTE YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


...antiemperyalizm kavramı kemalizmin söylemine çok sonraları kemalistler tarafından implante edilmiştir. Üstelik bu yama, ancak bir anlam törpülenmesinden ve kavramın öznel koşullara göre yeniden tanımlanmasından ve sonuç itibariyle, emperyalizm kapitalizmden bağımsızlaştırıldıktan sonra kemalist literatür ve söylemde bir retorik olarak yerini almıştır. Onun için bu türden unutuşları, yok saymaları ya da tarihten silmeleri “sofistike durumlar” olarak algılamakta yarar vardır; en azından durumu/ideolojiyi anlayabilmek sorununu aşabilmek için! Burada Sevr olgusunun/masalının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Onun “toplumsal hafıza” adını verdiğimiz şeyin oluşumundaki resmi müdahalelerin anlaşılabilmesi içinde önemli olduğunu düşünüyorum. Sevr resmi ideolojinin tanımladığı şekliyle kimi kavramların yeniden anımsanması ve bu bağlamda tekrarlanması zorunlu ritüellerin yeniden sahneye konması için gerekli tüm uyaranları içeren sihirli bir sözcüktür. Dolayısıyla Sevr başı ve sonu anlatılmayan bir masaldır, aslında onu ürkütücü yapan özelliği de budur, nerede ve nasıl başladığının, nerede ve nasıl bittiğinin bilinmemesi ya da başının ve sonunun resmi tarihin diğer argümanlarının içinde eritilerek tarihten soyutlanması onun ürkütücülüğünün başlıca nedenlerinden birisidir...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963