scorecardresearch.com Şehitler Vadisi - Çanakkale Açılımı ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Şehitler Vadisi - Çanakkale Açılımı

Şehitler Vadisi - Çanakkale Açılımı

Yazar : Oğuz Düzgün

Sayfa Sayısı : 128

Yayınevi : AKİS KİTAP

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Çanakkale Savaşı’nda mücadele edenler aslında bizlerdik. Bizleri hayal ediyorlardı şehit olurlarken, bizleri yaşıyorlardı… Başarıdan başarıya koşan bir nesil istiyorlardı. Boş heveslerin ağına düşmüş, milli ve mânevi değerlerinden uzak bir nesli arzulamıyorlardı asla.

Onlar, Âsım’ın Nesli’ni var edebilmek için canlarını fedâ ettiler gencecik yaşlarında. Başörtülü-Başörtüsüz, çok dindar- az dindar, Alevi-Sünni, Türk-Kürt; kısacası hepimiz için göçtüler sonsuzluğa. O halde biz neden sevemiyoruz birbirimizi? Biz neden düşmanız kardeşliğimize? Neden hep karartmak zorunda kalıyoruz aydınlık geleceğimizi?

İçimizdeki nefis ve de dışımızdaki düşmanlar dolduruşa getiriyor bizi. Çünkü herkes biliyor; TÜRKİYE birlik olduğunda, el ele verdiğinde, bin Çanakkale Destanı daha yazabiliriz biz. Birlik olduğumuzda, Dünyanın En Büyük Gücü bile olabiliriz biz. Biz güçlü olduğumuzda ise, zulme uğrayan bütün milletlerin ellerinden tutabiliriz.

Komşularınıza bakın, akrabalarınıza, arkadaşlarınıza; öğrencilerinizi, müşterilerinizi inceleyin… Farklı farklı siyasi görüşlere, inançlara, kökenlere sahip insanlarız hepimiz. Ama o kadar çok benzerliğimiz var ki, farklılıklarımızı düşünemiyoruz bile. Bizler kardeşiz, komşuyuz, bir milletiz ama asla birbirimize düşman değiliz, olmayacağız…

Bir Çanakkale Dirilişine ihtiyacımız var. Unuttuğumuz Çanakkale Ruh’unu yeniden yaşatmaya ihtiyacımız var. Yeniden kardeş olmaya, birbirimizi sevmeye ihtiyacımız var. Kısacası BİRLİK OLMAYA ihtiyacımız var. Bütün yurdu, bütün dünyayı kuşatacak, bir ÇANAKKALE AÇILIMI’na ihtiyacımız var. Bu kitap, Çanakkale Açılımı ile doğacak o muhteşem geleceğin, yakın bir müjdecisidir.

İstiklâl Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’un “Âsım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek/İşte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek” mısralarıyla Türk gençliğine örnek gösterdiği sembol karakter Asım, roman kahramanı oldu.

Akis Kitap’tan çıkan ve Oğuz Düzgün’ün kaleme aldığı “Şehitler Vadisi - Çanakkale Açılımı” adlı kitabın başkahramanı olan Asım, geçmiş, gelecek ve bugün arasında gidip gelebilen bir zaman gezgini…

Asım, bu boyutlar ötesi yolculukları gerçekleştirdiği sırada, farkında olmadan kendi öz benliğine doğru da bir içsel seyahat gerçekleştiriyor. Roman, Çanakkale Savaşı’ndaki kahramanlıkları konu alsa da, aslında bugün de hepimizin ihtiyaç duyduğu “Çanakkale Ruhu”na dikkat çekiyor.

Oğuz Düzgün, “Şehitler Vadisi - Çanakkale Açılımı” adlı kitabıyla farklı kökenlerden gelen ya da farklı dünya görüşlerine mensup bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının birlik olması gerektiğini vurguluyor. Yazara göre, böyle bir birliği sağlayabilirsek, dış güçlerin hakkımızda aldıkları siyasi kararlar, sadece ve sadece güçlenmemize sebep olur. Yazar, biz birbirimize saygı göstermezsek, birbirimize düşman olursak, dış güçlerin bize yardımcı olmalarını nasıl bekleyebiliriz diyor kısaca. Oldukça ilginç bir anlatım diline sahip olan roman, başörtüsünden Ermeni meselesine kadar değindiği birbirinden hassas konularla şimdiden gündeme oturacağa benziyor.

Fantastik bir üslupla yazılmış roman, bizleri yakın tarihimizin gizemli sokaklarında dolaştırırken, hepimizin yüreğinde bir Çanakkale hazinesi gömülü olduğunu bir kere daha ilan ediyor. Romanda, Türkiye’nin ancak birlik ve beraberlikle ilerleyebileceği gerçeğine de vurgu yapılıyor. Sayfaları arasında oldukça heyecanlı sahneler bulunan roman, Oğuz Düzgün’ün altıncı kitabı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963