scorecardresearch.com Sarıkamış ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sarıkamış

Sarıkamış

Yazar : Teoman Alpaslan

Sayfa Sayısı : 267

Yayınevi : KUM SAATİ YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Önce bir oldular; birlik oldular... Sonra, verilen görevi yapmak için karla kaplı arazilerde ayakta çarık, midede yufka ekmeği yürümeye başladılar. Önce 2000 m. rakımlı dağları astılar; siste yollarım kaybettiler. Narman''ı atıp, Oltu''ya yürüdüler. 2850 Rus askerini esir alıp. takibe başladılar. Ardahan yolunda 22 km. kar altında, ayazda geri çekilen Rus güçlerini takip etliler. Olur İlçesi kavşağında. Harapkale''de süngü savaşları yaptılar. Rus güçlerini mevziierinden söküp geri altılar. Sayıları azalmaya başladı. Sonra yine takip ettiler: emir geldi:
"Derhal Alahüekber Dağlarını aşıp, Sarıkamış''a gelin."
16 km. daha karla kaplı yollarda, ayaz altında eksi 20 derece soğukta yürüdüler. Sonra 7 km. daha yürüyüp, 1300 m. rakımlı Aksar Boğazı''ndan, 1765 m. rakımlı
Ormanlı köyüne vardılar. Köylüler sıcak yemek hazırlamıştı; yiyemediler. Allahüekber Dağları''mit kuzey yamacından zirvesine yürüyüp, güney yamacındaki 2200 m. rakımlı Beyköy ve BaşkÖy''e varacaklardı.
Önce yoia 88. Alay ile 89. Giresun Alayı''nm sağ kalan askerleri çıktı. Saat: 03.00''tü. 17 Saat yürüdükten sonra öncüleri BeykÖy''e vardı. Ama, bir kısmını "Mor Sarıkamış Kardeleni" gibi, Allahüekber Dağlarında bırakarak. 12 saat sonra arkalarından 93. Ordu-Ünye Alayı yola çıktı. Gelenlerin, yürüyecek halleri kalmamıştı.
Üç saaı sonra yine emir geldi: "SelimkÖy''ü alacaksınız."
88. ve 89. Alay''ın kalan askerleri tekrar yola çıktılar. Karahamza köyünde geceleyip, sabahleyin Selim köyüne saldırıp, 250 esir aldılar.
93.Alay''ın yürüyüşü 15 saat sürdü. Sonra, 7 saat daha yürüyüp Başköy''dan Yağbasan köyündeki Rus mevzilerine taarruz ettiler. Rusları geri atıp, ayaz altında dere yatağında gecelediler.
Sonra sayılarının azalmasına aldırmadan, Sarıkamış''a girip süngü savaşları yaptılar.
Bir başka Kahraman Alay daha vardı: 87. Alay. 27 Aıalık''ta Yukarı Sarıkamış Köyü''ne giren öncüleri, burada kuşatma altında üç gün direndiler.
Diğerleri de. yürüdüler, aç kaldılar, bit ve tifüsle boğuşarak savaştılar, direndiler ve tükendiler. Kalanları ile yola devam ettiler. Onların da buna benzer kahramanlıkları vardı.
Tek kurşun atmadan Şehit oldu diyenlere arz olunur.
Onlar yüreğimizde yaşayan Mor Sarıkamış kardelenleridir. Asla bu kahramanları unutmayacağız. Kar izleri örtmesin.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963