scorecardresearch.com NUTUK ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
NUTUK

NUTUK

Yazar : Mustafa Kemal Atatürk

Sayfa Sayısı : 176

Yayınevi : BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türk Kurtuluş Savaşı, hangi tarihsel koşullar içinde, nasıl başlamıştır?
Ulusal güçler nasıl örgütlenmiştir? Türkiye''yi parçalayıp yok etmek isteyen düşmanlar (A.B.D., Fransa, İngiltere, Yunanistan, İtalya) nasıl yenilmiştir?
Cumhuriyet''in ilan edilmesi, padişahlığın ve halifeliğin sona erdirilmesi, ilk devrimci girişimler nasıl gerçekleştirilmiştir?
Cumhuriyet yönetimine kimler karsı çıkmıştır? Bunların engellemeleri nasıl önlenmiştir?
"Nutuk", bu tür sorulara açıklık getiren çok Önemli bir kitaptır. Çünkü Kurtuluş Savaşı''nın Başkomutanı ve Cumhuriyet''in kurucusu M. Kemal Atatürk tarafından yazılmıştır.
M. Kemal Atatürk, 1927 yılında Ankara''da verdiği büyük nutkunda bu sorulan belgeleriyle açıklamış ve yakın tarihimizi aydınlatmıştır. O kara günlerin bir daha yaşanmaması için bize neler yapmamız gerektiğini de göstermiştir.
Yayınevimiz, özünden hiçbir şey yitirilmeden, genç kuşaklar için hazırlanan bu kitabı söylenişinin 80. yılında yayınlamaktan kıvanç duyar.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963