scorecardresearch.com Mustafa Kemal Paşa'nın Gizli Oturum Konuşmaları ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mustafa Kemal Paşa'nın Gizli Oturum Konuşmaları

Mustafa Kemal Paşa'nın Gizli Oturum Konuşmaları

Sayfa Sayısı : 320

Yayınevi : KASTAŞ YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN ZORLU YILLARI
Osmanlı imparatorluğu Birinci Dünya Savaşı''nda yenilince, imzaladığı Sevr Anlaşması''yla iki milyon kilometre karelik topraklarının yüzde 90''ı galip devletler taralından işga! edilmiş, elinde ancak iki yüz bin kilometre karelik dar bir alan, -o da şartlı olarak- kalmıştı.
8 yıl 6 devletle savaşan ordumuz ve milletimiz yorulmuş, tükenmiş olmasına rağmen Sevr Anlaşması''nı kabullenememişti.
19 Mayıs 1919''da Samsun''a çıkan Mustafa Kemal Paşa, Amasya Bildirisiyle yurdumuzun içinde bulunduğu "Vaziyeti Umumiye-i" anlatınca milletimizle bütünleşti ve Kurtuluş Savaşımızın ilk adımı atılmış oldu.
Ardından 23 Nisan 1920''de Büyük Millet Meclisi ve Ankara Hükümeti''nin kurulmasıyla Meclisin iradesinde Kurtuluş Savaşı fiilen başladı.
3.5 yıl süren Kurtuluş Savaşı''nın en zorlu yılları aşıldı. 29 Ekim 1923''te kurulan Türkiye Cumhuriyeti, tarihteki ayrıcalıktı ve şerefli yerini aldı.
Türk''ün yeniden doğuşunu sağlayan bu başarılar, bağımlı devletlerin kurtuluşuna da öncü oldu.
Elinizdeki bu kitap; TBMM Başkanı ve Başkomutan Mustafa Kemal Paşa''nın 1920-1923 yıllarında yaptığı 25 gizli oturum konuşmasının tamamından oluşuyor.
60 yıl sonra gizliliği kalkan ve ilk kez 1980 yılında TBMM tarafından, Osmanlıca olarak yayınlanan bu konuşmalar, şimdi de {E) Milletvekili, Hukukçu Yazar Ömer Dedeoğlu tarafından titiz bir çalışmayla, tarih ve gün sırasına göre derlenmiş ve günümüz Türkçesiyle yayına hazırlanmıştır.
Kastaş Yayınevi; Tarih Dizisinin 36. eserini, 85 yıl önce yaşanan o zorlu günlerden dersler alınması için, özellikle siyasetle uğraşan okuyucularına saygıyla sunar...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963