scorecardresearch.com Muhafızı Atatürk'ü Anlatıyor Emekli General İsmail Hakkı Tekçe'nin Anıları ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Muhafızı Atatürk'ü Anlatıyor Emekli General İsmail Hakkı Tekçe'nin Anıları

Muhafızı Atatürk'ü Anlatıyor Emekli General İsmail Hakkı Tekçe'nin Anıları

Yayınevi : Kaynak Yayınları

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bu kitap, ömrünün 18 yılını "refakat zabiti" olarak Atatürk''ün yanında geçiren İsmail Hakkı Tekçe''nin Kurtuluş Savaşı ve Atatürk''le ilgili anılarını içermektedir. İsmail Hakkı Tekçe''nin anılarında sadece gördüğü, duyduğu ve doğruluğuna yüzde yüzün üzerinde inandığı olayları bulacaksınız. Kitapta yer alan anılardan bazı başlıklar şunlardır: Atatürk''ün Bir Tek Muhafız Eri Bile Yoktu... Çerkez Ethem ve Maiyeti... 9 Manga, 81 Er, 3 Çavuş, Muhafız Takımı Kuruluyor... Sakarya Meydan Savaşı... "Selahattin Adil Paşa''yı İdam Edin"... Bizi de Cepheye Gönderin... Büyük Taarruz... Cumhuriyet''in İlanı... Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey''i Adamlarına Bağdurtan Topal Osman''ı Tepeleme Görevi Muhafız Taburuna Verilmişti... Topal Osman Kimdir?.. Ankara Niçin Başkent Oldu?... Kurtuluş Savaşı''nın En Namlı Kumandanı Halit Paşa Meclis''te Vuruluyor... Serbest Fırka... Yirmi Asırlık Türk Toprağı Esir Kalamaz... Ata ve Mussolini... Saraya Dönüş... 1912 yılının 27 Temmuz''unda Harbiye''yi bitiren İsmail Hakkı Tekçe piyade subayı olarak ordu saflarına katılmıştır. Erzincan''da 10. Kolordu''da görevliyken Balkan Savaşı çıkmış ve gönüllü olarak savaş cephesine naklini yaptırmıştır. Atatürk''ü ilk defa Gelibolu''da Genelkurmay Birinci Şube Müdürü olarak tanımıştır... (Arka Kapak)

14.0x20.0

Ciltsiz

3. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963