scorecardresearch.com Milli Mücadele Ve Mücadeleci Kadınlar ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Milli Mücadele Ve Mücadeleci Kadınlar

Milli Mücadele Ve Mücadeleci Kadınlar

Yazar : Mustafa Tarakçı

Sayfa Sayısı : 208

Yayınevi : BAŞLIK YAYIN GRUBU

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan istiklal mücadelesinin zafer ve bağımsızlıkla taçlanmasında büyük rolü olan ve o ateşten gömleği teninde hisseden milli mücadelenin cesur kadınları zulme, işgale, kıyıma ve onursuzluğa başkaldırmışlardı. İşgal ve savaş yıllarında her türlü mahrumiyete, her türlü cefaya, acıya katlanan, kürsülerden halka hitap eden, fabrikalarda çalışan, dernekler ve vakıflar kurarak toplumsal hayata katılan kadınlar, bize sadece özgür bir vatan değil, onurlu bir mücadele örneği de bırakarak yolumuzu aydınlatmışlardır.

“Milli Mücadele ve Mücadeleci Kadınlar” isimli değerli çalışma, bizlere bu hakikati bir kez daha hatırlatıyor.

Av. Nimet ÇUBUKÇU - Devlet Bakanı

Okuyucuya, kadını adeta bir “meta” gören anlayış ile kadını “kafes arkasına” iten anlayış arasında kalmaya isyan eden Anadolu kadınının, bir milletin yeniden doğuşunu omuzlarında nasıl taşıdığını, bu uğurda verdiği onurlu mücadeleyi tekrar yaşatan bir kitap...

Dr. Meral AKŞENER - TBMM Başkanvekili

Elinizdeki kitap, insan üstü bir mücadelenin bugüne kadar önemli ölçüde göz ardı edilen bir bölümüne ışık tutuyor; kadın savaşçılara. Ülkelerinin egemenlik ve bağımsızlığı tehlike altına girdiğinde, onurlu bir halkın, kadınıyla erkeğiyle nasıl bütünleşebileceğinin de bir örneği bu mücadele. Kadın, hayatın her aşamasındaki mücadelelerde olduğu gibi, İstiklal Savaşı’nın içerisinde de erkeğinin yanında, önünde, ardında. Bu ülkeyi birlikte kurduğumuzu ve onu sürdürme sorumluluğunu da birlikte paylaştığımızı gösteren bir eser elinizdeki kitap.

Prof.Dr. Deniz Ülke ARIBOĞAN - Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü

Anadolu kadınının zor koşullar altındaki onurlu direnişi, tarihimizin yönünü değiştirecek bir zaferin kazanılmasına önemli katkı sağlamıştır. Cephe gerisinde askerlere destek veren ve işgale karşı halkın örgütlenmesine yardım eden kadın kahramanlarımızın hikayeleri, Türk kadınının mücadeleci ve kararlı karakterini ortaya koymaktadır. Milli mücadele dönemi ve dönemin efsaneleşen kadın kahramanlarının katkıları, bugün de hepimize gurur ve cesaret vermektedir.

Dönemi konu alan bu eserin, milli mücadeleye destek veren kadınları daha iyi tanımamıza olanak sağlayarak, tarihimizin en onurlu sayfalarından birine ışık tutacağına inanıyorum.

Arzuhan Doğan YALÇINDAĞ - TÜSİAD Başkanı

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963