scorecardresearch.com Menemen Olayı Ve Türkiye'de Mehdicilik ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Menemen Olayı Ve Türkiye'de Mehdicilik

Menemen Olayı Ve Türkiye'de Mehdicilik

Yayınevi : PEGASUS YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Menemen Olayı, üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen ,bıraktığı derin izler hala hissedilmekte ve üzerinde değişik spekülasyonlar yapılmaktadır.Kuşkusuz olayı bu kadar önemli yapacak bir çok sebep var.Olayın akışında yaşanan aksaklıklar ve tesadüfler birçok şüphenin nedeni olmuştur.Dinler tarihi ,din sosyolojisi,din psikolojisi ve dönemin bir çok probleminin aynası olan bu olay , ne yazık ki her zaman ön yargılarla değerlendirilip gerçek sebepleri araştırılmamıştır.

Menemen,Kubilay''ın boğazının kesildiği yer " lanetli şehir "olarak sonsuza dek mahkum oldu .Onunla birlikte Cumhuriyet''in de boğazı kesildi ve Menemen içine dönük , yasak bir hafıza geliştirdi.Zira adı, diğer terimleri "irtica" (dini reaksiyon) ve "ihtilal" olan bir Cumhuriyet denklemi içinde yeralıyor.

Giritli Mehmet, İrtica''nın simgesi olurken ; Kubilay, değişik bir şekilde kutsallaştırılıp Cumhuriyet''in sembolü haline geldi. Dönemin iktidarının ekonomik ve toplumsal buhranlarını unutturan ''Kurtarıcı'' ve Cumhuriyet''in en meşhur ''Mit''lerinden biri oldu.

Cumhuriyet ilk şehidini buldu ama ne şehit:Sivil hayatında öğretmen ,Türk Ocağı''nın düzenlediği konferanslarda sürekli katılımcı ve Kubilay takma adını seçmiş, moğollu fatihin Marco Polo''yu koruması anısına , bu kurban yeni Türkiye''nin mükemmel sembolü !

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963