scorecardresearch.com Mayatepek Raporları Türk Tarih Tezi Ve Mu Kıtası ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mayatepek Raporları Türk Tarih Tezi Ve Mu Kıtası

Mayatepek Raporları Türk Tarih Tezi Ve Mu Kıtası

Yazar : null

Yayınevi : Kaynak Yayınları

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Ülkemizde, özellikle yakın tarihimize odaklanan komplo teorileri, Kemalist Devrim''in tarihsel konumunu ve rolünü unutturmaya çalışmaktadır. Komplo teorisyenleri, Mustafa Kemal Atatürk''ün özel hayatını ve dünya görüşünü sayısız hurafelerle bulandırarak, önderliğini yaptığı devrimin düşünsel kaynaklarını gizlemek istemektedirler. Bir süredir "kayıp Mu kıtası" ve Atatürk hakkında yapılan yayınlar bu saldırı dalgasının en iyi örnekleridir. Buna göre Kemalizmin dil ve tarih teziyle "kayıp Mu kıtası" arasında gizemli bir ilişki vardır. Adı geçen tezlerle "Mu Kıtası"nı ilişkilendirme aracı ise, eski Meksika Maslahatrüzgarı Tahsin Mayatepek tarafından Atatürk''e sunulmak üzere hazırlanan raporlardır. Kamuoyunun ilk kez Saçak dergisi sayesinde haberdar olduğu bu raporlarla Atatürk arasında kurulan hayali ilişkiler, hem Mustafa Kemal gibi devrimci bir önderi safsatalara inanan biri konumuna indirmekte, hem de Türk Tarih Tezi ve Güneş Dil Teorisi hakkında akıl dışı rivayetler yaymaktadır. Uzun zamandır kayıp olan Mayatepek Raporları, Kemal Şenoğlu''nun emek ve gayretleriyle tekrar gün ışığına çıkıyor. Şenoğlu''nun Mayatepek''in raporları hakkında yaptığı çalışma, bir dönemin doğru anlaşılması bakımından önemli olduğu gibi, "kayıp Mu Kıtası" türü akıl dışı rivayetlerle ilişkilendirilmeye çalışılan dil ve tarih tezlerinin yerli yerine oturtulmasını da sağlamaktadır. (Arka Kapak)

14.0x20.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963