scorecardresearch.com KURTULUŞUN GÖLGEDEKİ KAHRAMANLARI ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
KURTULUŞUN GÖLGEDEKİ KAHRAMANLARI

KURTULUŞUN GÖLGEDEKİ KAHRAMANLARI

Yazar : Murat Köylü

Sayfa Sayısı : 392

Yayınevi : FARK YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir millet düşünün...
Yüzyıllarca Asya, Avrupa ve Afrika''da hüküm sürmüş: yaşadığı dönemlerde hazinesi dünyanın en büyük hazinesi, ordusu dünyanın en büyük ordusu, milyonlarca kilometrekare topraklar üzerinde tek hakim, aylarca, yıllarca seferlere hiç zorlanmadan çıkabildiği ama şimdi hayaita kalabilmesi ve varlığını sürdüre bilmesi Anadolu''nun birkaç yüzbin kilometrekare çorak alanına sıkışıp kalmış çevresini saran düşmanlarının her gün biraz daha ilerleyerek toprak kaybettiği ve tek kurtuluşun "bağımsızlığını kazanmasına" bağlı olduğu...
Yaralarını sarmak için mahalle eczanesine borçlanan bir maliyesi, evlerin pencere demirlerinden yapılan süngü ve kılıçları, tek ulaşım aracı kağnı ve merkep olan, askerini giydirmek için halkın elindeki çamaşıra ve çoraba muhtaç kalan, defalarca parçalanan üniformalarım farklı renkle de olsa yamayarak giyen subayları, askerini günde yarım tayınla, bulgur çorbasıyla besleyen bir iaşe, kadını, yaşlısı, çocuğu ile gönüllü ikmal kolları.
Islanmasın diye çocuğunu üzerinden çıkardığı örtüyü top mermilerini saran anneleri.
Cepheye cephane yetiştirirken yolda donarak ölen Şerife Bacıları...
Ve binlerce trajik yaşam hikayesi ile dopdolu bir savaş.
Okuyacağınız bu kitapta, "KURTULUŞ SAVAŞl''NDA" cephe gerisindeki "YOKLUKLARIM NASIL VAR OLDUĞUNU" göreceksiniz, insanlık tarihine örnek olabilecek bu mücadelenin haklı gururunu duyacaksınız. Bu kitabı, cephe gerisinde hayatlarını hiçe sayıp savaşanlara, bir mermi, bir parça tayın, bir matara su ulaştırmak için canını dişine takıp sıcak-soğuk, gece-gündüz demeden, durmadan duraksamadan kilometrelerce yolu, yarı aç yarı tok gidip gelen fedakar halkımız.
GÖLGEDEKi KAHRAMANLARA ithaf ediyorum, Kurtuluş Savaşında yaşamını yitirenler önünde saygı ve minnetle eğiliyorum.
Ruhları Şad olsun.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963