scorecardresearch.com İmanın İmkanı Yendiği Zafer: Çanakkale 1915 ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
İmanın İmkanı Yendiği Zafer: Çanakkale 1915

İmanın İmkanı Yendiği Zafer: Çanakkale 1915

Yazar : Osman Arslan

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : ANKATEK YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Öyle güzeldi ki gittikleri yerler… Bir daha dönmediler!
Bir gül bahçesine girer gibi kara toprağa girdiler. Vatan sevgisinin anıtlaşan tabyalarında, nice isimsiz kahraman bedenleriyle yorgan olup örttüler Gelibolu Yarımadası’nı.
Onlar, bu topraklarda, işgalcilere ‘dur!’ diyebilen iradenin destanlaşan öyküsünü bıraktılar bizlere.
Sahibini arayan mektuplar gibi bekliyorlar, orada. Onlar, canları şehitliğe, toprakları vatanlığa yükselten yiğitler…
Yurdumuzun değerini, özgürlüğümüzün bedelini anlatan milli onurun anıtlaşan siperleri, bir hilal uğruna ikiyüzelli bin güneşin battığı yerler. Artık bir gül bahçesine dönen güneşlerin gömüldüğü topraklara sarılmak, onları kucaklamak zamanıdır.
Kurtuluş Savaşı’nın önsözünü, Çanakkale’yi okuyalım. Hasta adamın içindeki devi uyandırdığı Çanakkale, bize yeniden büyüklüğümüzü anlatacak.
Orada, Çanakkale’de bir şehitlik önünde durup gözlerinizi kapatın; Osmanlı’nın, kuğunun son ötüşü muhteşemliğindeki final sahnesini, Çanakkale mahşerinin kahramanlık tablolarını seyre dalın bir an. Tarihin gözlerine bakın orada. Kendinizi göreceksiniz. Mehmetçiğin tarih sahnesine görkemli girişini izleyeceksiniz.
Yeryüzünün bu eşsiz savunma destanı yanı başımızda yaşandı. Havayı hapsedememek, ışığı kesememek gibi inancı yenmenin imkansızlığını ispat eden bir deney sanki Çanakkale.
İmanın imkanı mağlup ettiği destandır Çanakkale…
Onlar hayatlarının ilk baharında düşman dalgalarına sıradağ oldular. Dağ dağ duruyorlar serhatlarda.
Kararan ufuklarına milletin, güneş olup doğdular, ışık ışık duruyorlar Gelibolu’da. Vatan sevgisinin doruklarına tırmanmak için Çanakkale’yi yaşayın.
Onlar ölmekle kalmadılar. Yattıkları yerden milletimize rehberlik etmeye devam ediyorlar. Bizi şehitlerimiz eğitiyor. Şehitlerimiz vatanımızı, bayrağımızı, inancımızı savunmaya devam ediyor. Bizleri kardeşliğimizi hatırlatarak birleştirmeye devam ediyor. Onlar, bizi birleştiren köklerimiz… Onların bize anlatacakları var. Bizim onlara ihtiyacımız var.
İşte, Onların hikayesi... Sizin hikayeniz.
Bu, bizim hikayemiz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963