scorecardresearch.com II.dünya Savaşı Sırasında Türkiye'de Milliyetçilik Akımları ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
II.dünya Savaşı Sırasında Türkiye'de Milliyetçilik Akımları

II.dünya Savaşı Sırasında Türkiye'de Milliyetçilik Akımları

Yazar : Mithat Atabay

Sayfa Sayısı : 389

Yayınevi : KAYNAK YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • İkinci Dünya Savaşı''na kadar geçen sürede dünyada önemli gelişmeler olmuştur. 1920''lerin başlarında İtalya''da ve 1933''lerde Almanya''da demokratik düzen yerine aşırı bir milliyetçilik ve baskı düzeni kurmayı amaçlayan öğreti (faşizm) iktidara gelmiştir. Doğuda ise Japonya, yayılmacı bir güç olarak tüm dünyayı etkilemeye başlamıştır. Dünyadaki siyasil, sosyal, ekonomik ve askeri gelişmeler Türkiye''yi olabildiğince etkilemiştir. Bu ortamda Türkiye, çeşitli nitelikte milliyetçilik akımlarının arenası durumuna gelmiştir. Bu kitapta, dünyadaki gelişmelerden soyutlanmayacka olan Türkiye''deki milliyetçilik akımları ve kavramları üzerinde durulacak. Türkiye''nin kendine has yapısından kaynaklanan gelişmelerle "İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye''de milliyetçilik akımları" incelenecektir. Beş ana bölümden oluşan kitapta incelenen konuların başlıkları şöyledir: Milliyetçilik Akımı, Ortaya Çıkışı ve Gelişmesi... Atatürk Milliyetçiliği... Anadolucu Milliyetçilik Akımı... Irkçılık ve Pantürkçülük (Turancılık) Akımı...
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963