scorecardresearch.com Harf İnkilabı ve Millet Mektepleri 1928-1935 Kastamonu Örneği ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Harf İnkilabı ve Millet Mektepleri 1928-1935 Kastamonu Örneği

Harf İnkilabı ve Millet Mektepleri 1928-1935 Kastamonu Örneği

Yazar : Mehmet Serhat Yılmaz

Yayınevi : Berikan Yayıncılık

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Yazı konusunda ıslahat sorununu ilk ortaya atan ismin Mehmet Münif Paşa (1828-1910) olduğu kabul edilmektedir. 1862 yılında Münif Paşa, yeni kurulmuş olan "Ccmiyet-i İlmiye-i Osmaniyece yaptığı bir konuşmada ilk kez yazı konusunda bir ıslahatın gereğine işaret etmişti. Hemen onun ardından Ahundzâde Fetih Ali tarafından Arap harflerinin ıslahı ve matbaa yazısı konusunda bir ıslahat önerisinde bulunulmuştu. Daha sonra konu hakkında tartışmalar devam etmiş, çeşitli önerilerde bulunulmuş, hatta Birinci Dünya Savaşı yıllarında Enver Paşa tarafından haberleşme konusundaki problemleri gidermek için bir tedbir olarak düşünülen, örnek olabilecek uygulamalara da girişilmiştir. Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra çeşitli alanlarda inkılâp hareketleri gerçekleştirilmiştir. Özelikle uluslararası rakamların kabul edilmesinden sonra, bu durum artık alfabe konusunda gerçekleştirilecek bir inkılâbın habercisi sayılmıştır. 1928 yılında Harf İnkılâbı gerçekleştirilmiş, "Yeni Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun" yürürlüğe konulmuştur. Yeni Türk harflerinin kabulü ile alfabenin değiştirilmesi, dil reformu için de bir fırsat sağlamış oldu. Bu fırsatı hayata geçirmek ve gerekli çalışmaları yapmak için bizzat Atatürkün direktifleri ile Türk Dil Kurumu kurulmuştur. İki çalışmada, harf inkılâbının gerçekleştirilmesi ve bir eğilim seferberliği olarak Millet Mektepleri, 1928-1935 yılları arasında Kastamonu örneğinde ele alınmıştır. Çalışmada, çoğunlukla yerel kaynaklar ve bu bağlamda yere! basından elde edilen veriler kullanılmıştır. Hatta Kastamonu basınının çalışmaya başlı başına kaynaklık ettiğini söylemek çok abartılı bir ifade olmaz. Kastamonuda dönem içerisine yayınlanmış olan Açıksöz, Kastamonu, Doğrusöz, Na/.ikter, Güzel İnebolu gazeteleri ile Dilek dergisinden çalışmada yararlanılmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963