scorecardresearch.com Gazi Fikriye İle Neden Evlenmedi? Latife İle Neden Evlendi? ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gazi Fikriye İle Neden Evlenmedi? Latife İle Neden Evlendi?

Gazi Fikriye İle Neden Evlenmedi? Latife İle Neden Evlendi?

Yazar : Oğuz Akay

Sayfa Sayısı : 188

Yayınevi : TRUVA YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Fikriye Hanım''ın köşkteki vaziyeti, Gazi''nin Latife Hanım ile evlenmesi tarihine kadar birkaç yıl devam etti.. Gazi''nin, Büyük Zafer''in ardından Latife Hanımefendi ile evlenmeye karar vermesinden sonra artık Fikriye Hanım''ın Latife Hanımefendi ile bir arada, aynı çatı altında kalması doğru olamazdı. Çünkü; Fikriye Hanım yıllarla Gazi''nin muhitinde bulunmanın, ona hizmet ederek hayatının hususiyetine karışmış olmanın hasıl ettiği ve sonuç olarak Gazi''yi yakından uzaktan gören her insanın duyması tabii olan hayranlık ve bağlılık hislerine fazlasıyla sahip görünmekte idi. Gazi''ye o derece bağlılıkla, o kadar sadakatle hizmet etmesinde bir nevi aşkı andıran bu hayranlık duygusunun tesirleri hissolunmakta idi.. Herhalde Fikriye Hanım''ın kendisine karşı olan bu bağlılığını Gazi de hissetmiş olacak ki izdivacı ile beraber -Fikriye Hanım''ın reyini ve mütalaasını alarak- kendisinin esasen çok zayıf olduğunu da göz önünde tutarak, aynı zamanda tedavi ve istirahat ettirmek üzere Avrupa''ya göndermeyi uygun bulmuştu. Bu teklifi Fikriye Hanım kabul edince, Siirt Mebusu Mahmut Bey''in (Soydan) refakatinde Almanya''ya gitmesi kararlaştırıldı ve bir akşam Ankara''dan İsviçre yoluyla Münih''e hareket etti. Hala hatırımdadır. Fikriye Hanım''a giderken: - Size ne hediye vereyim? diye sormuştum. Benden Ahmet Rasim Bey''in tarih kitaplarını istemişti, ben de istasyonda uğurlama esnasında bu kitapları kendisine verdiğim zaman çok memnun olmuştu.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963