scorecardresearch.com Fitne ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Fitne

Fitne

Yazar : Yalçın Küçük

Sayfa Sayısı : 500

Yayınevi : MIZRAK YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yalçın Küçük, Gizli Tarih dizisinin üçüncü kitabı Fitne, İslamizasyon''un tarihsel, sınıfsal ve siyasal temellerini irdelemekle başlıyor. 1977''de İsrail''de Likud hükümetinin kurulmasını, 1978''de aydınlanma düşmanı II. Jean Paul''ün Papa seçilmesini, 1979''da İran''da gerçekleşen Humeyni devrimini ve 1980''de Türkiye''de İslam''ın altın çağını başlatan 12 Eylül Diktatoryası''nı dünyanın şeriata dönmesi olarak yorumlayan Küçük, dinselliğin geri dönüşünün bize özgü bir vaka olmadığını evrensel bir niteliğe sahip olduğunu kanıtlıyor. "Türkiye ve İsrail bir buçuk devlettir" diyen Küçük, Türkiye''nin gizli tarihini yazarken, zorunlu bir şekilde, İsrail''in gizli tarihini de kaleme alıyor. Buna göre, haritası olmayan bir devlet olarak İsrail Mısır''dan Van''ın kuzeyine kadar geniş bir coğrafyada hegemonya iddiası taşımaktadır ve önüne çıkan bütün engelleri konspiratif yöntemlerle düzlemektedir. Fitne''de İsrail''in kurucu başbakanı Ben-Gurion''un Kennedy Suikastı''ndan 27 Mayıs Devrimi''ne kadar uzanan fesatlarını okuyacaksınız. Fitne''de bugün İsrail''de koalisyon hükümetinin başında olan Likud Partisi''nin, 1930''lu ve 194O''lı yıllarda Araplar''a ve İngiliz mandasına karşı silahlı eylemler düzenleyen Ezel terör örgütünün devamı olduğu yazılıyor. Yalnızca Ezel''in terör eylemlerini değil; terörist İsrail başbakanlarının hangi suikastlarda parmağının olduğunu da okuyacaksınız. Ortadoğu''da yeni bir Osmanlı İmparatorluğu peşinde olan İsrail, ülkesini büyütmek isteyen hiçbir siyasetçiye tahammül göstermemektedir. Fitne, Amerika''nın himayesinde Suriye''yi almak isteyen Adnan Menderes ve Fatin Rüştü Zorlu''nun idamını; Musul''u almak isteyen Turgut Özal''ın pek zamanlı ölümünü; "Amerika''ya güvensem Musul''u alırım" diyen Bülent Ecevit''in ömrünün son yıllarında duyduğu ölüm korkusunu, tamamen, İsrail''e bağlamaktadır. Ortadoğu üzerinde üst-hegemonya tesis etmek isteyen İsrail, Gizli Tarih''in terminolojisiyle, hiçbir "maksimalist" politikacıya yaşam hakkı tanımamaktadır. Türkiye''deki askeri müdahalelerin tamamında, İsrail etkisi olduğunu iddia eden Yalçın Küçük; 27 Mayıs Devrimi''nden bir yıl önce gizlice Kudüs''e uçan komutanların isimlerini tek tek açıklıyor. 28 Şubat 1997''de, Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı''nın İsrail''den Türkiye''ye döndüğüne işaret eden Küçük, meselenin Refah Partisi''nden AKP çıkarmak olduğunu ileri sürüyor. "İsrail Türkiye''de İsrail''de olduğundan daha güçlüdür" tezini ileri süren Küçük, Abdullah Gül''ün sabetayizm kökeni hakkındaki tartışmalara son noktayı koyuyor. Anayasa''ya göre halk tarafından seçilmesi gereken cumhurbaşkanının meclis tarafından seçilemeyeceğini ortaya koyan Fitne; Jak Kamhi-İhsan Doğramacı-Nükhet Hotar türünden İbrani asıllıların Abdullah Gül''ün cumhurbaşkanlığı komplosundaki rollerine ışık tutuyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963