scorecardresearch.com Efendi ve Uşak ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Efendi ve Uşak

Efendi ve Uşak

Yazar : Ali Arslan

Sayfa Sayısı : 336

Yayınevi : PARAF YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Avrupa’nın Türkiye’ye geçmişteki bakışı ile bugünkü bakışı arasında gerçekten bir değişiklik var mıdır?
• Atatürk’ün sanayileşme planlarından vazgeçilerek Türkiye’nin ABD ile sıkı işbirliğine sokulması Milli Şef döneminde mi yoksa Menderes döneminde mi gerçekleşti?
• 1945-1955 yıllarında Avrupa’da birlik çalışmaları yapılırken Türkiye bunun farkında mıydı?
• Avrupalıların Afrika’daki sömürgeleriyle imzaladıkları AET’nin 238. maddesine göre, AET ile “ortaklık” anlaşması imzalayan Türkiye’yi eski sömürgelerle aynı statüye indirgeyen İsmet İnönü müydü?
• 1963 Ankara Anlaşması’nda Türkiye’nin AB’ye girişiyle ilgili bir madde var mıydı?
• Gümrük Birliği’nin temelleri 1963’te mi atıldı?
• 1965’te AET-AAET-AKÇT birleşip Avrupa Topluluğu’nu kurarken Türkiye’nin yöneticileri bunun farkında mıydı?
• 1964-1985 arasında AT siyasi oluşumunu tamamlarken Türkiye modern sömürgeciliğin bir vasıtası olan Gümrük Birliği’ne geçiş süreçlerini nasıl gerçekleştirdi?
• Türkiye’yi Gümrük Birliği formatı düşüncesinden kurtararak Avrupalı bir devlet gibi AB’ye müracaat etmeye cesaret eden Turgut Özal mıydı?
• 1989’da AB’ye giriş için ret cevabının alınması üzerine kesilen ilişkileri Gümrük Birliği statüsünde başlatan Süleyman Demirel-Erdal İnönü ikilisi miydi?
• Güney Kıbrıs’ın AB üyeliği sürecini başlatma tavizini vererek Türkiye’yi modern kapitülasyonlar statüsü ile AB’ye bağlayan Gümrük Birliği’nin gerçekleşmesinde Demirel, Çiller, Karayalçın ve Deniz Baykal’ın rolleri neydi?
• 1999’da Türkiye’nin AB adaylığını ilan karşılığında Kıbrıs Rum Kesimi’nin AB üyeliğini kabul ederek Rumları Türkiye’nin AB girişinde vetocu konumuna getiren hükümetin görevlileri Ecevit, Bahçeli ve Yılmaz mıydı?
• 2004’te Türkiye ile müzakerelerin “ucu açık” olduğunun yazılması ve Türkiye’nin AB tarafından “hazmedilme” engelinin Müzakere Çerçeve Belgesi’ne konulmasına rağmen AB’nin bütün müktesebatını kabul edeceği taahhüdünü Erdoğan nasıl verebildi?
• Türkiye, AB’ye yaklaşıyor görünürken nasıl uzaklaştırılmakta ve ikinci hatta üçüncü sınıf muamelesine nasıl layık görülmektedir?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Türkiye Cumhuriyeti - Tarihin Kaynakları'

  Yazar : Semih Yalçın

  Tür : Yakın Türkiye Tarihi


  "Alternatif tarihçiler" resmî tarihçi olarak görülen akademisyenler hakkında resmî devlet tezini ispata çalışıyorlarmış...
  Devamı...
 • 'Osmanlı’dan Cumhhuriyet’e Azınlıklar'

  Yazar : Ali Güler

  Tür : Yakın Türkiye Tarihi


  Azınlıklar konusu, son yıllarda dünya kamuoyunun gündemini meşgul eden önemli konuların başında gelmektedir. Tarih içinde...
  Devamı...
 • 'Casustur Casus'

  Yazar : Sabahattin Özel

  Tür : Yakın Türkiye Tarihi


  Mustafa Kemal Paşa’ya Milli Mücadele yıllarında düzenlenen suikast girişimlerinden birinin belgesel hikâyesi İngiliz...
  Devamı...
 • 'İsmet İnönü'

  Yazar : Necdet Uğur

  Tür : Yakın Türkiye Tarihi


  Bir ulusun yıkılış ve kurtuluş günlüğü... Modern Türkiye’nin kurucularından Mareşal Fevzi Çakmak’ın kaleminden, “imparatorluğun...
  Devamı...
 • 'Kayıtdışı Tarihimiz'

  Yazar : Yavuz Bahadıroğlu

  Tür : Yakın Türkiye Tarihi


  Tarihimizle bizim aramızı açan, ilkokuldan itibaren zihinlerimize yerleştirilen yanlı ve yanlış bilgilerle gerçekleri unutturan...
  Devamı...
 • 'Kurşun & Kalem'

  Yazar : Metin Eroğlu

  Tür : Yakın Türkiye Tarihi


  “Kalem, dürüst ve namuslu ellerde cesaretle kullanılınca adalet terazisi; menfaatçi, tetikçi ve karalamaya yönelik düşüncenin...
  Devamı...
 • 'Üç Yıldız Bir Penaltı'

  Yazar : Atilla Kıyat

  Tür : Yakın Türkiye Tarihi


  Bu ne biçim asker?.. Bu soru Atilla Kıyat için, bazen övme, bazen eleştirel amaçlı olarak, çok soruldu. Kıyat’ı cesur bulup,...
  Devamı...
 • 'Türk İnkılap Tarihi'

  Yazar : Dr. Ali İhsan Gencer

  Tür : Yakın Türkiye Tarihi


  Bu çalışmanın amacı, yarının Türkiye’sinde önemli görevler üstlenmeye aday üniversite gençliğine Türk milleti için haklı...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963