scorecardresearch.com Çanakkale Tarihi Set ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çanakkale Tarihi Set

Çanakkale Tarihi Set

Sayfa Sayısı : 3650

Yayınevi : DEĞİŞİM YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Eserin Kapsamı:
1. Cilt: Çanakkale Boğazı Çanakkale’nin Genel Tarihi Coğrafyası, İlk ve Ortaçağda Çanakkale,
2. Cilt: Osmanlı Döneminde Çanakkale Tarihi,
3. Cilt: Çanakkale Savaşlarının Sebepleri ve Çanakkale Savaşlarını Hazırlayan Siyasi ve Sosyo-Ekonomik ve Kültürel Ortam,
4. Cilt: Çanakkale Savaşlarının Safhaları,
5. Cilt: Çanakkale Savaşlarının Safhaları ve Sonuçları,
6. Cilt: Cumhuriyet Döneminde Çanakkale Tarihi,

Çanakkale Savaşları bölümleriyle Atatürk''ün gösterdiği çağdaş değerlerin Türk örf ve adetleriyle oldukça uyumlu olduğu, Çanakkale Savaşlarının Türk kurtuluş savaşının öncesinde Türk kimliğinin oluşmasında önemli bir rolü olduğu bu eserle ortaya çıkarılmış oldu.
Bu projedeki bilimsel araştırmalar sonucunda Çanakkale Savaşları''nın kazanılmasında manevi etkenlerinin önemli olduğu bilimsel olarak tespit edildi. Çanakkale Savaşları bölümleri ile Osmanlı ordusunca Atatürk’ün Milli mücadelede Türk milletinin önünde İstiklal Savaşını kazanmasının temeli olan askeri dehasının farkına varıldığı gerçeği öne çıkarıldı. Yine, bu eserde tespit edildiği üzere; Çanakkale Savaşlarında Atatürk, Çanakkale Savaşları’nda kahramanca çarpışan Türk askerleri için ‘Türk askerleri birkaç dakika içinde girecekleri siperde düşmana karşı öleceklerini bildikleri halde, korkusuzca ölüme giden insanlardır. Bu ruh Çanakkale Savaşlarının kazanılmasını sağlayan ruhtur.” demiştir. Atatürk''ün de ifade ettiği gibi, Türk askerlerinin Çanakkale''de böyle büyük bir savaşı kazanmalarının en önemli itici gücü, maneviyatlarının yüksek olması, İslam dininden kaynaklanan şehitlik ruhunun bütün Türklerde bulunduğu gerçeği bu eserde de görüldü. Projede ele alınan “ Kayıp İngiliz Askerleri” adlı araştırma, İngilizlerin bir birliğinin Çanakkale Savaşlarında kaybolarak yok olduğunu göstermektedir.
Bu çalışmada, Çanakkale Savaşlarının Batı kamuoyundaki ektileri, Rus Basınındaki yankıları, Türk komutanların Çanakkale savaşlarındaki İzlenimleri, Çanakkale Savaşlarının değişik yönlerden sonuçları ortaya konuldu. Özellikle, Çanakkale Savaşlarının bu güne uzanan ve soğuk savaş sürecini ortaya koyan XX. Yüzyıla damgasını vuran dünya ölçeğinde bir gelişme olduğu gerçeği tespit edildi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963