scorecardresearch.com ÇANAKKALE SAVAŞI GÜNLÜĞÜ ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
ÇANAKKALE SAVAŞI GÜNLÜĞÜ

ÇANAKKALE SAVAŞI GÜNLÜĞÜ

Yazar : İsmail Bilgin

Sayfa Sayısı : 480

Yayınevi : TİMAŞ YAYINEVİ

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


18 MART 1915
Bouvet birden sağ taraf doğru eğilip olabora olarak bir dakikadan az bir süre içerisinde gözden kayboldu.

25 NİSAN 1915
İlk filikalar kıyıya 20 metre kadar yaklaştığında Türkler bir tek el ateş ettiler. River Clyde’nin açık kapakları ardında inmeyi bekleyenler, diğerlerinin kapana kısılmış fareler gibi ölmelerini izliyorlardı.

1 MAYIS 1915
Yarbay Mustafa Kemal’in emrinde yeni gelen kuvvetlerle takviye edilmiş olan 19. Tümen, 15 dakikalık bir topçu hazırlık ateşinden sonra Arıburnu’nda saat 05.00’de taarruza kalktı.

21 AĞUSTOS 1915
Çanakkale Kara Muharebeleri’nde en çık askerin katıldığı en büyük muharebe olan İkinci Anafartalar Muharebesi’nde İtilaf Kuvvetleri yaklaşık 40 bin askerle taarruz ediyorlardı.

13 EKİM 1915
Hamilton, Kitchener’in telgrafına şu karşılığı verdi: “Bence toplam gücün yarısını kaybetmeden Gelibolu’dan çıkmayı düşünmek akıllıca bir şey olmayacaktır.”

20 ARALIK 1915
Osmanlı ordusunda büyük bir sevinç yaşandı. Askerler ve subaylar, uzun zamandır hapsoldukları dar siperlerden ve sığınaklardan kurtulmanın ferahlığını tattılar; düşman ateşi ve engellemelerine maruz kalmadan, arazide özgürce hareket etmenin sevincini yaşadılar.

1 OCAK 1916
İngiltere Hükümeti, Çanakkale Harekâtı’na son verme planını onayladı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963