scorecardresearch.com Atatürk'le Yaşanmış Bilinmeyen Anılar ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Atatürk'le Yaşanmış Bilinmeyen Anılar

Atatürk'le Yaşanmış Bilinmeyen Anılar

Yazar : Yurdakul Yurdakul

Sayfa Sayısı : 208

Yayınevi : TRUVA YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Şahsiyeti, başarıları, aldığı sonuçlar önünde asırlar önce gelmiş geçmiş bir mitoloji kahramanının izlerini yaşıyoruz.
Yaşamaya da devam edeceğiz.
Günümüzde Mustafa Kemal’e erişebilmiş olanlar parmakla sayılacak kadar az. Özellikle bunların anıları engin denizlerdeki inci tanelerine rastlayabilmek kadar nadir...
Elinizdeki kitap bu mutluluklardan biri...
“Yurdakul” sözcüğü tek başına olduğunda bir özlem ifade eder. Benim için “Yurdakul” sözcüğü “Halil Nuri Yurdakul” olunca gerçek anlamını bulur. Çünkü şu an bir vatandaş ismi olmanın yanında 19 yaşında bıyıkları henüz yeni terlemiş bir gencin kişiliğinde, vatana “kul olma”nın hayat hikâyesidir. Bu kitaptaki Atatürk anılarını derleyen de o “Halil Nuri Yurdakul”un oğludur. Ve babası ona Yurdakul olmayı hem özad hem de soyadı olarak vermiştir.
Halil Nuri Yurdakul, Mondros’tan sonra Anadolu’da kendi irade ve tercihiyle vatanın elde kalan bölümlerini korumak için toplananların en genci ve en erken karar verenlerindendi. 20. Kolordu ve Kuva-yı Milliye ilk umum kumandanı olan rahmetli Ali Fuat Cebesoy, anılarında ondan, “Şahsını daha sonra tanıdığım ve ilk karşılaşmamda çocuk yaşında bulduğum, Harbiye’nin ilk sınıfından ayrılmış ve etrafına topladığı bir avuç yurtseverle kurduğu kuvvetle gerilla savaşını ilk tatbik eden bu genç adamdan aldığım; düşmanın ilerleyişine karşı koymanın safhalarını dinlemiştim. Kendisiyle, o Niğde Milletvekili, ben İstanbul Milletvekili olarak 1950 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde buluştuğumuzda, o günleri heyecanla yad etmiştik” der.
Tarihçi – Yazar Cemal Kutay
26 Ocak 1998

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963