scorecardresearch.com Atatürk Ve Kürtler (resmi Kanun - Kararname -rapor Ve Tutanaklarla) ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Atatürk Ve Kürtler (resmi Kanun - Kararname -rapor Ve Tutanaklarla)

Atatürk Ve Kürtler (resmi Kanun - Kararname -rapor Ve Tutanaklarla)

Yazar : Serap Yeşiltuna

Sayfa Sayısı : 563

Yayınevi : İLERİ YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kürt sorunu yıllardır ülkemizin bir numaralı gündemini oluşturuyor. PKK bir taraftan ülkemizde bölücü silahlı eylemlerini sürdürürken bir taraftan da kendi tezlerini kamuoyuna kabul ettirmek için sinsi bir psikolojik savaş yürütüyor.
"Türk-Kürt kardeşliği" çerçevesinde kamuoyuna pompalanan, "Atatürk Kurtuluş Savaşı''nı Kürtlerle birlikte verdi", "Atatürk Kürtlere özerklik verecekti" gibi tezler kamuoyuna sanki gerçekmiş gibi sunuluyor. /
İşte elinizde tuttuğunuz bu kitap, Atatürk''ün Kürtlerle ilişkisi, Kürt meselesine bakışı üzerine tümüyle belgesel bir çalışma. Atatürk döneminde Kürt meselesinin nasıl ele alındığına dair devlet raporlarından, meselenin çözümü için çıkarılan kanun ve kararnamelere kadar tüm resmi belgeler ilk kez bir araya getiriliyor.
Dolayısıyla, "Atatürk şöyle demişti, böyle düşünürdü, böyle yapardı" gibisinden faraziyelere bu kitap bir son veriyor. Herkes Atatürk döneminde ne denildiğini, ne düşünüldüğünü, ne yapıldığını kendi ideolojisine ve kendi bakış açısına göre yorumlamak yerine, bundan sonra belgelerin ne dediğine bakmak zorunda kalacak. Tabii Atatürk dönemi uygulamaları ile günümüzdeki uygulamaları karşılaştırmak açısından da son derece önemli bir çalışma ortaya çıkmış oluyor.
Kitapta tüm resmi belgelerin orijinali size sunuluyor. Bu belgeleri hangi kaynaklarda bulabileceğiniz gösteriliyor. Ve arasına hiçbir yorum katılmadan, okur belgelerle baş başa bırakılıyor.
Kitapta yer alan döneme ilişkin belgelerse şunlar:
 • Koçgiri İsyanı ile İlgili Gizli Celse Zabıtları (3-4-5 Ekim 1921)
 • Örfi İdari Kanunu (25 Şubat 1925)
 • Hıyaneti Vataniye Kanunu''nda Yapılan Değişiklik (25 Şubat 1925)
 • Takrir-i Sükûn Kanunu ve Görüşmeleri (4 Mart 1925)
 • Bazı Eşhasın Şark Menatıkından Garp Vilâyetlerine Nakillerine Dair Kanun (19 Haziran 1927)
 • Umumi Müfettişlik Teşkiline Dair Kanun (25 Haziran 1927)
 • Umumi Müfettişliklerin Toplantı Tutanakları ve Raporları
 • İskan Kanunu ve Görüşmeleri (7-14 Haziran 1934)
 • Soyadı Kanunu ve Görüşmeleri (16-21 Haziran 1934)
 • Tunceli Vilayetinin İdaresi Hakkında Kanun ve Görüşmeleri (25 Aralık 1935)
 • İsmet İnönü ve Celal Bayar''ın Şark Raporları (1935 ve 1936)
 • Şeyh Sait''in Sorgusu ve Yargılanması
 • Şark Islahat Planı (24 Eylül 1925)
 • Devlet Görevlilerinin Dersim Raporları
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963