scorecardresearch.com Atatürk Ve Cumhuriyet ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Atatürk Ve Cumhuriyet

Atatürk Ve Cumhuriyet

Yazar : Bilal N. Şimşir

Sayfa Sayısı : 465

Yayınevi : İLERİ YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Emekli Büyükelçi Bilâl N. Şimşir’in bu yeni kitabında Atatürk’ün Sofya’da askeri ataşeliğinden başlanarak şu konular ele alınmaktadır: Sevr sürecinde İstanbul’un ve Boğazlar’ın düşman kuvvetlerince işgali, Büyük Zafer’in ardından Lozan Konferansı’nın toplanması, Lozan Barış Antlaşması’na göre Türkiye’de azınlıklar, Ankara’nın başkent oluşunun Türkiye’nin dış ilişkilerine etkisi, Cumhuriyet’in doğuş süreci Halifeliğin kaldırılışı, Türk Yazı Devrim, Atatürk’ün dış politikası.İÇİNDEKİLERAtatürk’ün Askeri Ataşeliği Sevres Antlaşması Sürecinde Osmanlı Payitahtı İstanbul ve Türk Boğazları Son Osmanlı Padişahının Gidişi Vahdettin’in Kaçışı ve Sonu* Savaştan Barışa Lozan’a Doğru Lozan’a Göre Azınlıklar 83. Yılında Lozan’dan Günümüze Dış İlişkiler Bakımından Ankara’nın Başkent Oluşu Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğuşu Halifeliğin Kaldırılışı ve Halifesiz 82 Yıl Yazı Devrimi’nin Zaferi Türk Yazı Devrimi 77 Yaşında Atatürk ve Dışişleri Atatürk’ün Dışişleri Bakanlığı’nı Yapılandırması Dış Dünyanın Gözüyle Atatürk Atatürk’ün Küresel Yönü ve Bölgesel Dış Politikası Üzerine

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963