scorecardresearch.com Atatürk İhtilali I-Iı (Ciltli) ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Atatürk İhtilali I-Iı (Ciltli)

Atatürk İhtilali I-Iı (Ciltli)

Yayınevi : Kaynak Yayınları

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Kemalist Devrim''in önde gelen teorisyenlerinden Mahmut Esat Bozkurt''un Atatürk İhtilali başlığını taşıyan devrim tarihinin birinci kitabı ilk olarak 1940 yılında, İstanbul Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlandı. İkinci basımı 1967 yılında Altın Kitaplar Yayınları, üçüncü basımı ise 1995 yılında, Altın Kitaplar Yayınları''nca yapılan ikinci basımı esas alınmak üzere yayınevimizce gerçekleştirildi. Elinizdeki eserde yer alan Atatürk İhtilali''nin ikinci kitabı ise ilk kez yayımlanıyor. Mahmut Esat Bozkurt''un iki ayrı deftere eski yazıyla yazmış olduğu ve kızı Gün Bozkurt Tekant tarafından bulunan ikinci kitabın çevrimyazısı Prof. Dr. Zeki Arıkan tarafından yapıldı. Mahmut Esat Bozkurt, Atatürk İhtilali''nin birinci kitabının "Başlangıç" bölümünde eserinin planını şu şekilde açıklıyor: "Kitabı üçe böldüm. "Birinci bölüm: Atatürk''e, önsöz, başlangıç ve bir girişi içine almaktadır ki; giriş, yalnız Atatürk İhtilali''ne değil, genel anlamıyla, bütün ihtilallere kısa bir felsefedir. "İkici bölüm: Türk milleti ayağa kalkıyor, Erzurum ve Sivas Kongreleri, yeni Türk devleti, Kurtuluş Savaşları gibi bölümlerden meydana gelmiştir ki, kitabın yalnız en heyecanlı değil, fakat, en insanüstü olaylarının ifadesidir. "Üçüncü bölüm: Türk Cumhuriyeti, yeni kamusal ve özel haklar, ekonomik, sosyal, siyasal sistemler vs. konularıdır. "Bugün çıkan birinci bölümü, durmadan diğer bölümler izleyecek, bu suretle okurlarımıza, son büyük Türk ihtilalinin tam ve olgun analitik ve sentetik bir tarihini kısa bir zaman içinde vermeye çalışacağız." (Sunuştan Alıntı)

17.0x24.0

Ciltli

1. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963