scorecardresearch.com ANADOLU RÖNESANSI ESAS DURUŞTA!.. ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
ANADOLU RÖNESANSI ESAS DURUŞTA!..

ANADOLU RÖNESANSI ESAS DURUŞTA!..

Yazar : A. Alper Akçam

Sayfa Sayısı : 448

Yayınevi : ARKADAŞ YAYINEVİ

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.A. ALPER AKÇAM imzalıTarihsel gelişimi, toplumbilimi ve siyaseti, edebiyatı da kapsayacak biçimde, tüm sesleri, renkleri ile görünür kılmaya çalışmış yoğun bir denemedir Anadolu Rönesansı Esas Duruşta.

Erken Cumhuriyet dönemi kültür ve eğitim politikaları üzerine yapılan tartışmalar nicedir gündemimizin en ön sıralarında oturmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne dek Doğu ve Batı arasında yaşanan ve yaşanmakta olanları siyaset, eğitim ve edebiyat ekseninde irdeleyen Alper Akçam, döneme ilişkin “eleştirilere yönelttiği eleştirilerini” çarpıcı bir dille ortaya koyuyor.

Batılılaşma, Kemalizm, İslamiyet, kültür, siyaset, edebiyat ve eğitimde Köy Enstitüleri gibi önemli konulara değinen Anadolu Rönesansı Esas Duruşta; Ahmet Hamdi Tanpınar, Erik Jan Zürcher, Ernst Renan, Etienne Copeaux, Hikmet Tonguç, Niyazi Berkes, Orhan Koçak, Saffet Arıkan, Taha Parla, Yahya Kemal, Yusuf Akçura, Ziya Gökalp gibi pek çok önemli isme ve düşüncelerine de yer veriyor.

Anadolu Rönesansı Esas Duruşta, 1789 Burjuva Devrimi’nin “eşitlik, kardeşlik, hürriyet” parolasının yerine; bireyin ve toplumun sorgulanamadığı Orta Çağ yaşamını geri getirmeye çalışan emperyal güçleri işaret eden bir uyarı sesi belki de…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963