scorecardresearch.com A’dan Z’ye Bilgi Serisi - Kurtuluş Savaşı ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
A’dan Z’ye Bilgi Serisi - Kurtuluş Savaşı

A’dan Z’ye Bilgi Serisi - Kurtuluş Savaşı

Yazar : Lale Camcı

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yayınevimiz tarafından hazırlanan A’dan Z’ye Bilgi Serisi kitapları, içerdiği çok çeşitli konular itibariyle, sadece öğrenciler için yardımcı kitap niteliği taşımamakta, aynı zamanda her yaştan insana da hitap ederek hem okuyanların bilgisini tazelemekte, hem de geçen zaman içinde ortaya çıkarılan yeni bilgileri siz okurlarımızla paylaşarak, bugünün gençlerine ayak uydurmanızı kolaylaştırmayı hedeflemektedir.

Türk Tarihi, o güne kadar böylesine çetin bir savaş görmemişti. Senaryosu daha Birinci Dünya Savaşı sürerken yazılmış bir oyunun sergilenmesiydi bu. Bu oyunda amaç, Türkleri üzerinde yaşadıkları vatan topraklarından söküp atmaktı. Ama Türk’ün gücünü, bağımsızlık uğruna her şeyi göze alacak cesaretini, inancını, haysiyetine düşkünlüğünü hiç hesaba katmamıştı düşman güçleri...
Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra imparatorluk, Mondros Ateşkes Antlaşması’yla fiilen ölüme mahkum edilmişti. Türkler için bu durum karşısında, bağımsız yeni bir devlet kurmaktan başka bir çare kalmıyordu. Bu idealin başarıya ulaşılabilmesi için bir ölüm-kalım savaşı verilmesi gerekliydi. İşte bu noktadan sonra, düşmanlarını bile kendisine hayran bırakan binlerce kahramanımız omuz omuza çarpışarak bir mücadele verdi; Anadolu insanı adeta şaha kalktı, tek yürek haline geldi ve “imkansızı” başardı. Ülkemiz için bugünkü sınırlarımızı çizerek bizleri esaret altında yaşamaktan kurtardı.
Türk Tarihi’nin en büyük savaşlarından biri olarak nitelendirilen Kurtuluş Savaşı, aslında bir inanç, onur ve bağımsızlık savaşı olmuştur. Aynı zamanda Mustafa Kemal Paşa’nın “Geldikleri gibi giderler” sözündeki kararlılığın hayata geçirilmesiydi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş öyküsünün anlatıldığı bu kitabı okurken, bir milletin tüm olumsuz koşullara rağmen vatan topraklarını kanlarıyla sulayarak nasıl kurtardığını öğrenecek ve milletimizle gurur duyacaksınız. Milli Mücadele hakkında bilinmesi gereken her şeyin açık ve sade bir dille anlatıldığı bu kitaptaki bilgilerin herkes tarafından, bilhassa gençlerimiz tarafından öğrenilmesi, nasıl bir şanlı tarihin mirasçıları olduklarının bilincine varmaları açısından çok önemlidir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963