scorecardresearch.com English Proficiency Alive ve Tüm Yabancı Dil Sınav Kitapları Kitapları Radikal Kitap'ta!
English Proficiency Alive

English Proficiency Alive

Yazar : Ayhan Sezer

Sayfa Sayısı : 528

Yayınevi : PELİKAN YAYINCILIK

Tür : Yabancı Dil Sınav Kitapları

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Pek çok kişinin inandığının aksine, dilbilgisi öğrenilmeden bir dili öğrenmek mümkün değildir. Dilbilgisi öğrenimini beceremeyen kimi sözde uzmanların “Çocuklar dilbilgisi öğrenmeden dili öğrendiklerine göre yetişkinler de öğrenebilirler” iddiası eğer acınacak kadar büyük bir cehalete dayanmıyorsa, son yüzyılın en büyük yalanıdır. Bu sözde uzmanlar, çevresindeki dili edinme yeteneğinin çocuğun yaşıyla ters orantılı olarak azaldığı ve ergenlikle bittiği gerçeğini ya bilmiyorlar ya da bilmemek işlerine gelmektedir.

Bu sözde uzmanların ikinci büyük yalanı da “Dilbilgisi bilmek, dili konuşmaya yetmez” iddiasıdır. Gerçekte ise yetersiz olan kötü dilbilgisi öğretimidir. Sözde uzmanların bu iddiaları, beceriksiz bir kişinin testere ile tahtayı kesememesi üzerine, “testere tahta kesmez” sonucuna varıp kesimi kaşıkla yapmaya kalkmak kadar aptalcadır.

Sözde dil uzmanları ezberlettikleri birkaç tümceyi konuşma dilinde kullandırmayı “dil öğretimi” olarak pazarlamaktadır. Bu konuşma türü çat pat turist konuşması yapmaya çalışanları kandırabilir. Bu tür dersler alan bir politikacımız “bu bir yasa meselesidir” yerine “bu bir aşk meselesidir” diyerek dünyayı kendine güldürmüştü. Gerçekte dilbilgisiz dil öğrenmeye kalkmak, bir daktilonun tuşlarına rastgele basıp ta anlamlı metinler oluşmasını beklemek kadar beyhude bir uğraşıdır.

English Proficiency Alive (EPA) İngilizce öğrenen ve öğretenlere İngilizce dilbilgisinin kapsamlı bir çatısını sunmak için hazırlanmıştır.  EPA İngilizce dilbilgisini, temel dilbilgisinin yapılarını, kavranılması en kolay şekilde sunmaktadır.

EPA İngilizce dilbilgisini yapay tümcelerle değil gerçek dil örnekleriyle sunuyor. Seçilen tümcelerin çarpıcı olmasına özellikle çaba gösterilmesi, öğrencinin bilinçaltı kavrama yeteneğini kullanmasına olanak verme amacını güdüyor. Örnek tümcelerde ifade edilen kimi bilgilerin yeni olması hedefi de güdüldü. Bu da yine bilinçaltı kavrama yeteneğini öğrenme sürecine katma amacına yönelik.  Bu kapsamda Hitler, Churchill, John Wayne, President Wilson, Martin Luther gibi tanınmış kişiler hakkında pek bilinmeyen gerçekler sunuluyor.


Bu yaklaşımın yararı açıktır. Tümceden edindiğiniz bilgiyi bilinçaltınız saklamak isteyecektir; o bilginin işlendiği tümce yapısı da doğal olarak belleğinizde kalacaktır.

EPA’nın tümceleri görsel belleğinizi de kullanmanıza olanak verecek örnekler içermektedir. President Bush was a puppet; Some insects are extremely lethal tümceleri siz farkında olmadan bilinçaltınıza işlenecektir.

EPA’nın dilbilgisi, İngiliz ve Amerikan dilbilgisi kitaplarında hiç görülmeyen bir başka özelliği de içeriyor. İngiliz ve Amerikan dilbilgisi kitapları, dünyaya hep İngiliz ve Amerika’nın gözüyle bakarken, EPA, olması gerektiği gibi, İngilizce öğrenenlerin de bir dünya görüşü olduğu gerçeğini dikkate alıyor.

İngiliz ve Amerikalılar hoşlarına gitmeyecek sözleri duymak istemez ve bu sözleri anlamlarını bir kenara bırakarak “non-English” damgasını vurmaya yeltenirler. EPA onların bu ucuz oyununu da bozmaktadır; sunduğu dilbilgisi yapılarına uygun tümceler anlamları ne olursa olsun “non-English” değil, sadece İngiliz ve Amerikalı sömürgeci anlayışa uygun tümceler değildir. EPA’da Amerika ve Avrupa sömürgeciliği üzerine bulacağınız örneklerin %99.9’u bizzat Amerikalı, İngiliz ve Avrupalı düşünürlerden alınmış örneklerdir.

CIA’nın sayısız suikast girişiminde bulunduğu

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963