scorecardresearch.com Osmanlı Türkçesinde Benzer Yazılışlı Kelimeler Sözlüğü ve Tüm Yabancı Dil Başvuru ve Kaynak Sözlükleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Osmanlı Türkçesinde Benzer Yazılışlı Kelimeler Sözlüğü

Osmanlı Türkçesinde Benzer Yazılışlı Kelimeler Sözlüğü

Yazar : Mehtap Erdoğan

Sayfa Sayısı : 440

Yayınevi : GRAFİKER YAYINEVİ

Tür : Yabancı Dil Başvuru ve Kaynak Sözlükleri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.
Osmanlı Türkçesini öğrenenleri ve
öğrendikten sonra eski metinler üzerinde
çalışma yapanları çeşitli zorluklar beklemektedir.
Bu zorluklardan birisi de eski harflerle yazılışları aynı, ancak anlamları farklı olan kelimeleri okuma noktasında karşımıza çıkmaktadır. Benzer yazılışları ihtiva eden bir sözlük, araştırmacıların ve özellikle öğrencilerin işini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.
Örneğin, ?? gibi bir yazımla karşılaşan birinin
bu yazımda olup farklı anlamlar veren
başka kelimelerin olup olmadığını öğrenmek için muhtelif sözlüklere bakması gerekecektir.
Ancak bu konuda hazırlanmış bir sözlük fazla
zaman kaybettirmeden belli bir oranda da olsa
kişinin amacına ulaşmasını sağlayacaktır.
En azından sözlüğün şöyle bir karıştırılması bile
eski harfli metin okuma esnasında kişiye
ne tür tehlikelerle karşılaşılabileceği konusunda
fikir verecektir.
Sözlük içerisinde yer alan Türkçe madde başları,
kelimenin en doğru yazımının o şekilde olduğunu değil, söz konusu kelimenin öyle bir yazımıyla da karşılaşılabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda elinizdeki sözlüğün temel amacı, bir kelimenin nasıl
yazılması gerektiğini vermekten ziyade Osmanlıca metinlerin daha doğru ve daha kolay okunmasını sağlamaya yöneliktir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963