scorecardresearch.com Ansiklopedik Yabancı Kalıp Sözler Sözlüğü ve Tüm Yabancı Dil Başvuru ve Kaynak Sözlükleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ansiklopedik Yabancı Kalıp Sözler Sözlüğü

Ansiklopedik Yabancı Kalıp Sözler Sözlüğü

Yazar : Kemal Bek

Sayfa Sayısı : 280

Yayınevi : ÖZGÜR YAYINLARI

Tür : Yabancı Dil Başvuru ve Kaynak Sözlükleri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir “yabancı kalıpsözler” sözlüğü olan bu kitapta, her gün karşılaştığımız, kimini bildiğimiz, kimini yanlış bildiğimiz, kimini bildiğimizi sandığımız, kimini bilmediğimiz ve bir arada bulamadığımız için de araştırma sıkıntısına girmediğimiz yabancı sözcükler, sözler, söz kümeleri ve cümleler yer alıyor. Bu tür sözcüklere bir romanda, bir çeviride, bir gazete haberinde, bir incelemede rastlarız: Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın bir kahramanı, kızdığı zaman “Lâ havle” çeker; Olimpiyat oyunlarının yapılacağı yıl, her yerde “citius, altius, fortius” sözcükleriyle karşılaşırız; klasik müzik yayımlayan bir radyoda, konuşman çalacağı yapıtın bölümlerini sayarken “allegro kon moto” diye bir bölümden söz eder ya da “akapella” bir parça dinleyeceğimizi duyurur; Türk dilini özenle kullanan yazarlardan birinin yazısında, birden karşımıza, “… bunun için de Türkiye ve Rusya arasındaki modus oprandi bozularak…” biçiminde bir cümle çıkar. Biz değilsek bile, kesinlikle bir yakınımız MR çekim cihazına girmiştir. Ünlü kuramsal fizikçi Stephen Hawking’in çekmekte olduğu ALS hastalığına üzülürüz. Okur, genel sözlüklere henüz girmemiş olan, özellikle gazete ve dergilerde sık sık kullanılan yabancı sözcüklerin büyük çoğunluğunu bu sözlükte bulacaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963