scorecardresearch.com Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimleri Terimler Sözlüğü ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimleri Terimler Sözlüğü

Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimleri Terimler Sözlüğü

Yazar : Hidayet Tuncay

Sayfa Sayısı : 184

Yayınevi : YALIN YAYINCILIK

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


The Dictionary of Terms in International Relations & Political Science includes 1019 terms and expressions, 537 English-Turkish, 500 Turkish-English noun and verb phrases and 543 most widely used acronyms and abbreviations. In total, there are 2599 entries in the dictionary with their equivalents, Turkish/English meanings and definitions. All entries in each category are given in alphabetical order to make them easy for the users. The dictionary has four parts which are closely interrelated with each other. All entries are given with their equivalent translations both in English and in Turkish. The rationale behind preparing such a dictionary is not to teach the English language but to help learners, students and users improve their terminological background in International Relations, Political Science as well as Law Departments and Foreign Affairs. YAZAR HAKKINDA: Hidayet TUNCAY Atatürk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü 1979 yılında bitirdi. MEB’na bağlı okullarda 3 yıl İngilizce öğretmenliği görevinden sonra, 1981 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nca açılan subaylık sınavını kazandı ve Öğretmen Teğmen rütbesiyle Kara Harp Okulu’nda göreve başladı. 1984 yılında Kara Kuvvetleri Lisan Okulu’na atandı. Aynı yıl Gazi Üniversitesi’nde Uygulamalı Dilbilim-İngiliz Dili Eğitimi alanında yüksek lisans çalışmasına başladı. 1985 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Savunma Dil Enstitüsü’ne gönderildi ve 1986 yılında yurda dönerek aynı yıl yüksek lisans çalışmalarını tamamladı. 1988 yılında Uygulamalı Dilbilim ve İngiliz Dili Eğitimi alanında açılan doktora çalışmalarına başladı. 1989 yılında tekrar ABD, Savunma Dil Enstitüsü’ne gönderildi ve doktora çalışmalarıyla ilgili araştırma yaptı ve katılmış olduğu İleri Düzeydeki İngilizce Öğretim Metodolojisi programından üstün başarı belgesi alarak mezun oldu. Nisan 1993 tarihinde doktor ünvanını aldı. 1995 ve 1996 yılları arasında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Yüksek Lisans programları İngilizce hazırlık çalışmalarının yürütülmesinde de görev aldı. Ocak 1999 yılında kendi isteğiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden binbaşı rütbesinde emekli oldu. Aynı yıl Yardımcı Doçent ünvanını alarak İstanbul Kültür Üniversitesi’nde (1999-2007), İstanbul Arel Üniversitesi’nde (2007-2009) çalışmıştır ve halen İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü olarak görev yapmaktadır. Yard. Doç. Dr. Hidayet Tuncay’ın çalışma alanı daha çok yabancı dil öğretim metodolojisi, dilbilim, yabancı dil eğitim programlarının tasarımı, yeterlik sınavları ve dil öğretiminde duygusal zekâ konularıdır. Yazarın ulusal ve uluslararası konferanslarda sunulmuş, çeşitli dergilerde ve bildiri kitaplarında yayımlanmış yirmiyi aşkın makalesi ve ayrıca İngiliz dili öğretimi alanında basılmış 12 kitabı bulunmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963