scorecardresearch.com Türkiye'nin Petrol Savaşları ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye'nin Petrol Savaşları

Türkiye'nin Petrol Savaşları

Yazar : Hakan Yılmaz Çebi

Sayfa Sayısı : 168

Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Yılda 30 milyon tona yakın petrol tüketen Türkiye’nin yabancı petrol şirketlerine bağımlılığı giderek artıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında ülke gelirleri içinde maden ürünleri nin payı yüzde 44 iken, 2000’lerin Türkiye’sinde bu oran yüzde 1’lere kadar düştü. 2020 yılında ise Türkiye enerji alanında yüzde 100 dışa bağımlı hale gelecek.
  Türkiye’de petrol potansiyeli bulunan sahaların ancak beşte birinin araştırıldığı bir durum sözkonusu. ABD’li petrol şirketlerini Türkiye’de petrol aramaya davet eden dönemin enerji Bakanı Serbülent Bingöl’ün, aldığı cevap oldukça manidar: ‘Sizde 5 bin metre ve altında zengin petrol yatakları var. Fakat size güvenmiyoruz. Ya İran, Irak örneğinde olduğu gibi petrolü devletleştirirseniz!’
  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde toplam 3 bin kuyu delinmişken, A.B.D.''de her yıl onbinlerce kuyu açılmaktadır. Rusya’da ise kuyu sayısı 1 milyondan fazladır.
  Komşuları İran, Suriye, Irak, Orta Asya ve Karadeniz’in kuzey kıyılarında zengin petrol ve doğalgaz yatakları bulunan Türkiye gerçekten petrol fakiri bir ülke mi?
  Türkiye’nin ‘Petrol Kanunu’nu Yahudi asıllı bir Amerikalı mı yazdı?
  Hangi ülkeler Türkiye’nin petrol çıkartmasını engellemektedir?
  AB, Türkiye gibi aday ülkelere petrol alanında kamunun özelleştirmesini dayatırken, kendi ülkelerinde farklı uygulamalar mı gerçekleştirmektedir?
  Haritalardaki kırmızı çizgiler petrol rezervlerini nasıl etkiliyor?
  Anadolu’da açılan kuyular neden bir bir kapatıldı?
  Türkiye’nin başına terör petrol için mi bela edildi?
  TPAO bilinçli olarak mı atıl hale getirildi?
  Aslında tüm bu soruların cevabı dönemin İngiliz Başbakanı Churcil`in ‘Bir damla petrol bir damla kandan değerlidir’ sözünde, yani küresel güçlerin petrol stratejisinin şifrelerinde yatıyor.
  Bu romanda, bir beldenin –topyekûn- zulme teslim oluşuna tanık olacaksınız!
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963