scorecardresearch.com Türk Dış Politikasında 41 Kriz (1924-2012) ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türk Dış Politikasında 41 Kriz (1924-2012)

Türk Dış Politikasında 41 Kriz (1924-2012)

Yazar : Prof. Dr. Haydar Çakmak

Sayfa Sayısı : 440

Yayınevi : PARILTI YAYINCILIK

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Elinizdeki kitap 11 farklı üniversiteden 20 öğretim üyesi tarafından bir yıllık zaman içerisinde hazırlanmıştır. 1924’den günümüze Türkiye’nin dış politikasında doğrudan yaşadığı veya müdahil olduğu 41 kriz detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Krizlerin perde arkasında yaşananları, Türkiye’nin atlattığı büyük tehlikeleri ve krizlerin gelecek etkilerini anlamak adına net bir kaynak olan kitabın hedef kitlesi Türk dış politikasını takip eden ve anlamak isteyen herkestir.
Türkiye’deki uluslararası ilişkiler ve dış politika literatürü maalesef yeterli düzeyde olmadığı için kitabın özellikle uluslararası ilişkiler bölümü öğrencilerine yardımcı kaynak olarak yararlı olacağı kanaatindeyiz.

§  1924’de yaşanan Musul Krizi, Türkiye’nin bugününü nasıl etkiledi?
§  Türk dış politikasının en büyük zaferlerinden birisi olan Hatay krizi neyin sayesinde aşıldı?
§  Stalin Türkiye’den neler istedi? Türkiye buna karşılık nasıl davrandı?
§  Truman Doktrini ile hangi bedel karşılığında Türkiye’ye yardım kararı alındı?
§  Soğuk Savaş döneminde Türkiye’nin yaşadığı ilginç krizler…
§  Johnson mektubuyla yaşanan ABD ve NATO gerginliği…
§  Bitmeyen Kıbrıs krizleri…
§  ABD tarafından Türkiye’de ekimi yasaklanan HAŞHAŞ!
§  Yunanlıların tükenmeyen Ege Denizi talepleri ve Kardak işgali
§  Türk dış politikasında Balkanlar’ın hayati önemi ve Bulgaristan’la kriz merkezli dış politika süreci…
§  Körfez krizinin PKK terörüne etkileri…
§  Ermenistan’ın çözmek istemediği Karabağ sorunu…
§  1992’deki Nevruz olaylarının dış politika etkileri…
§  Terör örgütü liderini topraklarında barındıran Suriye ile 1998 gerginliği…
§  1 Mart tezkeresiyle Irak’a asker göndermeyen Türkiye…
§  Annan’ın Planı !
§  Avrupa Birliği yaptırım süreçleri…
§  Somali’li korsanlar…
ONE – MİNUTE, ALÇAK KOLTUK, MAVİ MARMARA, WIKILEAKS ve diğerleri…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963