scorecardresearch.com Tarihin Başlangıcı ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tarihin Başlangıcı

Tarihin Başlangıcı

Yazar : Fatih Karaosmanoğlu

Sayfa Sayısı : 480

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Uluslararası ilişkiler alanında, demokrasilerin özünü oluşturan ''Haklar'' ve ''Güvenlik'', sürekli önemini artırmaktadır. Soğuk Savaş döneminin sona ermesiyle, insanlık düşüncesinin ulaştığı ''demokrasi''den vazgeçmeme anlamında, tarihin sonuna gelinmiştir. Ancak, haklar ve özgürlüklerin, demokrasi ve güvenliğe nasıl katkı yapacağı noktasındaki arayışlarımız sürmektedir. Bütün bunlar, şu soruyu akla getirmektedir: Acaba tarihin başlangıcında mıyız?
Bu kitapta ileri sürülen ve insan haklarını yeniden kavramsallaştıran CANİM Modeli perspektifinden baktığımızda, fizik ve metafizik değerleriyle insanı bir bütün olarak koruyacak enstrümanlara sahip bir demokrasi bakımından, diyalektik bir süreç olarak tarihin başlangıcındayız. Bu nedenle modelimiz, Batı liberal demokrasisini insanlığın ulaştığı son nokta gören, Fukuyama''nın Tarihin Sonu tezine tam destek vermez.
Bu tespitlerimiz, belirsizliği hala süren uluslararası sistemin negatif karakteristik özelliğinin kabulüne dayanmaktadır. ABD''nin dikte ettirilen demokrasi ve özgürlük politikaları yanında, Rusya, Çin, İran ve Ortadoğu''daki Arap ülkelerinin otoriterlik yapı ve politikaları, bu özelliği yansıtmaktadır. Bunlardan uzaklaşıp, kendiliğinden demokrasi ve özgürlük politikalarının etkin duruma gelmesi, uluslararası sistemin yeniden inşası demektir.
Güvenlik ve istikrar bağlamında, Irak başarısızlığını ''dikte ettirilen demokrasi''ye bağlayarak Amerikan dış politikasını eleştiren Richard Falk, Ortadoğu''da ''kendiliğinden demokrasi'' örneği olarak Türkiye''yi göstermektedir. Ancak bir sarkaç gibi iki farklı uçta gelip giden Türkiye, bu örnekliğini sürdürdüğü ve otoriterliğe pirim vermeden uzaklaştığı oranda, yeni bir uluslararası sistemin inşasına katkı yapabilecektir.
Özetle bu kitap, uluslararası sistemin yeniden inşası sürecinde, haklar ve güvenlik kavramlarının uluslararası legal-politik bir analizini yapmaktadır. Bu nedenle kitap, şu kısımlardan oluşmaktadır: Niçin uluslararası ilişkiler, Kavramsal ve temel yaklaşım, Dış politika perspektifi, Global perspektif, Avrupa perspektifi ve Spesifik haklar perspektifi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963