scorecardresearch.com Rus Dış Politikasını Oluşturan İç Etkenler ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Rus Dış Politikasını Oluşturan İç Etkenler

Rus Dış Politikasını Oluşturan İç Etkenler

Yazar : Merve İrem Yapıcı

Sayfa Sayısı : 564

Yayınevi : ULUSLAR ARASI STRATEJİK ARAŞTIRMALAR KURUMU

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Geniş coğrafyası, enerji kaynakları ve nüfus potansiyeli ile önemli bir güçtür Rusya… Özellikle enerji konusunda Türkiye için zorunlu bir müttefik haline gelen bu ülke, kapitalizme geçiş doğrultusunda 1990’larda yaşadığı sıkıntıları 2000’lerde büyük ölçüde atlatmış görünüyor. İster Batı tarafından eleştirilerek “yönetilen demokrasi” densin, ister Putin iktidarının adlandırdığı gibi “egemen demokrasi”; siyasi sistem devletin güçlendirilmesini sağlayacak tedbirlerle değiştiriliyor. Enerjiye bağlı olarak ekonomide gerçekleştirilen atılım, sağlanan “siyasi istikrar”ın temelini oluşturuyor. Bu bağlamda içeride sağlanan “ekonomik ve siyasi istikrar”, Putin döneminde Yeltsin’den farklı bir dış politika yaklaşımının sergilenmesini de beraberinde getiriyor. Bu kitap, ülke içi belirleyicileri temel alarak her iki iktidar döneminde Rusya’da izlenen dış politika yönelimlerini karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu yönüyle Rusya’yı ve Rus dış politikasını anlamak isteyenlerin mutlaka edinmesi gereken bir eser niteliğindedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963