scorecardresearch.com Modern Japonya’nın Ulusal Güvenlik Arayışı ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Modern Japonya’nın Ulusal Güvenlik Arayışı

Modern Japonya’nın Ulusal Güvenlik Arayışı

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle rakipsiz kalan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) küresel üstünlüğünü dengeleyecek bir güç ortaya çıkacak mı?
Uluslararası ilişkiler uzmanlarının yaklaşık 15 yıldır cevap aradıkları başlıca sorulardan birini bu oluşturuyor. Yakın gelecekte, siyasi, ekonomik ve askerî açılardan ABD’yle gerçek anlamda boy ölçüşecek bir devletin veya devletler grubunun rüştünü ispat etmesi zor görünmekle birlikte, hemen herkesin üzerinde mutabık kaldığı husus, eğer 21. yüzyılın ortalarında ABD’yi önce dengeleyecek, ardından da geçecek bir güç olacaksa, bunun Asya’dan yükseleceği. İlk akla gelen ülkelerden biri kuşkusuz Çin Halk Cumhuriyeti. Çin’i, Hindistan, Japonya ve Rusya Federasyonu gibi ülkeler izliyor. Günümüzün hiper gücü ABD’dekiler başta olmak üzere, dünyanın gelişmiş ülkelerindeki üniversitelerde, gelecekteki hiper güç adaylarına ilişkin çok yönlü bilimsel çalışmalar yürütülüyor. Üniversitelerdeki akademik çalışmaların yanı sıra, think tank adıyla tanıdığımız çok sayıda düşünce kuruluşunda da, söz konusu Asya ülkelerinin dâhil olabileceği muhtemel senaryolar üzerinde çalışılıyor. ABD’de ve AB ülkelerindeki üniversitelerde Asya dillerini öğrenen akademisyenlerin ve uluslararası ilişkiler uzmanlarının sayılarında, Soğuk Savaş öncesi döneme oranla olağanüstü bir yükseliş kaydedilirken, hatırı sayılır miktarda Amerikalı ve Avrupalı bilim adamı Asya üniversitelerinde araştırmalar yürütüyor, ders veriyor, hatta bu ülkelere yerleşiyor.Uluslararası yayın yapan haber kanallarının birçoğunun Asya gelişmelerini gün içinde bağımsız kuşak programlar olarak sunmaları, yine birçok uluslararası gazetenin Asya’ya özel sayfalar ayırmaları, herhalde “eski kıta”ya artan ilginin en çarpıcı göstergeleri.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963