scorecardresearch.com Latin Amerika Yol Ayrımında ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Latin Amerika Yol Ayrımında

Latin Amerika Yol Ayrımında

Yazar : Roberto Regalado

Sayfa Sayısı : 256

Yayınevi : AKADEMİ YAYIN

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi üyelerinden Roberto Regalado, Latin Amerika''daki mücadelelerin bilançosunu çıkarıyor. Bu kitap, 20. yüzyıl sosyalist mücadeleleri ışığında, Latin Amerika''nın bugününe bakıyor. Venezuela, Bolivya gibi ülkelerde kurulan halkçı hükümetlerin başarılarını ve sınırlarını tartışıyor. Latin Amerika''daki “sol yükseliş”in arka planını ortaya seriyor. Bu yükselişin Rosa Lüksemburg''un ünlü broşüründeki, “sosyal reform mu, devrim mi?” sorusunu yeniden ortaya koyduğunu belirtiyor. Kübalı devrimci aydın ve parti önderi Regalado, geçmişin deneyimlerini süzerek, reformların kapitalizmi dönüştüremeyeceğini, devrimin zorunlu olduğunu ortaya koyuyor. Latin Amerika''ya “uzaktan bir hayranlık”ın ötesine geçip, “içeriden bir bakış” sağlamak isteyenler, bu kitabı mutlaka okumalı.
Diğer yandan, Regalado''nun eseri, sadece bir Latin Amerika kitabı değil. Bu, 20. yüzyılın sosyalizm mücadelelerini ele alan ve 21. yüzyıl sosyalizminin olanaklarını tartışan bir kitap. Latin Amerika, yazarın kuramsal tartışmalarına bir tarihsel-güncel dekor olarak evsahipliği yapıyor. Ancak, Latin Amerika''nın özgün yönleri çıkartıldığında, kitabın sorduğu soruların, dünyanın diğer köşelerindeki devrimcilerin sorularıyla örtüştüğü görülür: Sovyetler Birliği''nin yıkılışının sonuçları, neoliberal saldırı, günümüzde sosyal demokrasi, halkçı hükümetler dalgasının sınırları, kapitalizmin alternatifi, günümüzde devrimin olanakları...
Regalado''nun kitabı yayımlandığında tarih 2007''ydi. Venezuela''da 11 Nisan askeri faşist darbesi halk tarafından püskürtülmüş, Chavez “sosyalizmi inşa” hedefini ilan etmiş, halkçı hükümetler dalgası Bolivya ve Ekvador''da Morales ve Correa''nın seçilmesiyle genişlemişti. Regalado''nun o günün koşullarında kapitalizmi sosyal reformla dönüştürmenin imkansızlığına yaptığı vurgu, ilerleyen yıllarda bizzat politik mücadelelerin evrimiyle kanıtlandı. Latin Amerika''da halkçı hükümetlerin 10 yıla yaklaşan iktidarı kapitalizmi yapısal olarak dönüştüremedi, başarıları kimi kısmi iyileştirmelerle sınırlı kaldı.
Kolombiya''da ABD üslerinin inşa edilmesi ve Honduras''ta askeri faşist darbe, kıtayı yeni bir yol ayrımına getirdi. İşte bu, Regalado''nun uzak görüşlü biçimde saptadığı ve kitabına başlık yaptığı ''Yol Ayrımı''dır. Reform çizgisinin çıkmazı, Amerikan emperyalizmine karşı saldırı için güç biriktirme olanağını sunarken, devrimci bir hücumun zorunluluğu fikri kıta çapında giderek olgunlaşmaktadır. Bu tartışma, Regalado''nun parlak öngörüsünde olduğu üzere, “küresel krizin yoğunlaşmasıyla”, 2008 dünya kapitalist krizinin ardından gündeme gelmiştir.
Kitabı özgün kılan bir başka yön; Regalado''nun çıkmazına işaret ettiği parlamenter yolda yürüyen partilerin, bizzat önderlerinden olduğu Küba Komünist Partisi tarafından her türlü olanakla destekleniyor oluşudur. Chavez, Morales, Correa ve hatta Lula, iktidara gelme sürecinden itibaren, Küba''nın yakın bir desteğine sahiptiler. Pek çok durumda bu önderler Fidel''e ve partisine akıl danıştılar. Regalado''nun çalışması, bu yolun çıkmazına işaret ettiğinde buradan iki sonuç çıkarılabilir: Ya, Regalado, partisinin politikasına muhalefet ediyor, ya da Küba partisi, politik düzlemde ileriye doğru bir hareketi temsil eden halkçı hükümetlere destek sunmakla birlikte, aslında devrim fikrinden ve bir kıta devrimini teşvik etmekten vazgeçmiş değil. Biz, buradan ikinci sonucu çıkarıyoruz. Neoliberalizmin karanlık yıkımına karşı, Kübalı devrimciler, bir yandan reform programıyla ha

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963