scorecardresearch.com Küreselleş(tir)me Karşıtı Bilim Politik Yazılar ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Küreselleş(tir)me Karşıtı Bilim Politik Yazılar

Küreselleş(tir)me Karşıtı Bilim Politik Yazılar

Yazar : Mustafa Kaymakçı

Sayfa Sayısı : 277

Yayınevi : İLKİMOZAN YAYINLARI

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Küreselleş(tir)me Karşıtı Bilim-Politik Yazılar" kitabında öncelikle günümüzde dünya ve Türkiye'de bilimin durumu ele alınmış ve akademik kapitalizm irdelenmiştir.

Akademik Kapitalizm yaklaşımın, hem o ülkede, hem de onu örnek alarak yapılanmakta olan ülkelerde, salt yüksek öğretim değil, bilimin geleceği açısından da önemli olumsuzluklar getirmekte olduğu işlenmiştir.

Bu yazıları, Batı'da bilimin gelişmesi, buna karşılık İslam Dünyası ve Osmanlı'da bilimin gerilemesinin nedenlerini sorgulayan metinler izlemiştir.

Bilimin ve onun yarattığı uygarlığın salt Batı'ya ait bir olgu olduğunu ve Doğu'nun gelişen dünya tarihi içinde edilgen bir izleyici olarak kaldığını varsayan Oryantalizmin / Avrupamerkezci görüşler ise birbirinin izleyen yazılarla sorgulanmış ve bu görüşün dayanaksız olduğuna ilişkin bilgiler derlenmiştir.

Daha sonra, bilim ile geleceğin planlaması amacıyla ele alınacak araştırma konuları ile "Bilimin evrensel ideali nasıl gerçekleşebilir?" konusu irdelenmiştir.

Yazıda, bunun gerçekleşebilmesi için mazlum milletlerde devletçilik, halkçılık temelinde siyasi partilerin iktidar olması koşuluyla, Batı'da emekçilerin burjuvazi ile çelişkilerinin hızlanacağı, mazlum milletlerin dayanışma ve güçbirliği ile sömürgeci milletlerin emek örgütleri arasında kurulacak işbirliği ile eşitlikçi bir dünya düzeni ve bilimin evrensel idealinin gerçekleşebileceği öne sürülmüştür.

Son olarak, "Antiemperyalist Bir Entelektüel Olarak Mustafa Kemal Atatürk" yazısı okurların görüşüne sunulmuştur. Yazıda, O'nun "Bilimin ışığında, çağdaş, ancak Batıcı değil, Batı karşısında oryantal eğilimlere teslim olmayan, çözümleri kendi iç dinamiklerinde arayan, içte be dışta sömürüye karşı çıkan, mazlumların yanında yer alan yaklaşımları" özetlermiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963