scorecardresearch.com Küresel Enerji Stratejileri ve Jeopolitik ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Küresel Enerji Stratejileri ve Jeopolitik

Küresel Enerji Stratejileri ve Jeopolitik

Yazar : Dr. Cenk Sevim

Sayfa Sayısı : 239

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ortadoğu, Kafkaslar, Çin, Rusya… Dünyadaki savaşların önemli ölçüde enerji kaynaklarının paylaşım kavgası olduğu bilinen bir gerçektir. Geçmişin ve bugünün dünyasında ulusların geleceğini etkileyen tüm olaylarda enerji kavramı hep başrolde olmuştur. Gelecekte de yaşadığımız uygarlığın ne yöne gideceği enerji stratejilerinin ve jeopolitik kararların sonucuna göre şekillenecektir.

Uluslar arası kuruluşlarda enerji alanında uzman ve yönetici olarak görev yapan ayrıca Türkiye’de çeşitli üniversitelerde öğretim üyesi olarak dersler veren Dr. Cenk Sevim bu çalışmada şu sorulara ışık tutuyor.

-       Enerji stratejilerinin oluşumundaki politik hamleler nelerdir?
-       Enerji güvenliği ve jeopolitik arasındaki ilişkiler nelerdir?
-       Küresel oyuncuların dış politikalarında enerji stratejilerinin rolü nedir?
-       ABD’de, AB, Çin, Hindistan gibi büyük enerji pazarlarının geleceği ne olacak?
-       Dünyamız yakın gelecekte bir karbon kilitlenmesiyle karşı karşıya kalacak mı?

Bu kitaptan, uluslararası ilişkiler, dış politika, enerji stratejileri, jeopolitik konularında araştırma yapanlar ve bu konuda eğitim gören öğrenciler faydalanabilirler.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
-       Jeopolitik ve Strateji Kavramı
-       Uluslararası Jeopolitik Eğilimler
-       Enerji Jeopolitiği ve Enerji Politikaları
-       Büyük Enerji Pazarları
Enerji Kaynakları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963