scorecardresearch.com Kritik ve Kriz - (Burjuva Dünyanın Patolojik Gelişimi Üzerine bir Katkı) ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kritik ve Kriz - (Burjuva Dünyanın Patolojik Gelişimi Üzerine bir Katkı)

Kritik ve Kriz - (Burjuva Dünyanın Patolojik Gelişimi Üzerine bir Katkı)

Yazar : Reinhart Koselleck

Sayfa Sayısı : 264

Yayınevi : OTONOM YAYINCILIK

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemin önemli Alman tarihçilerinden Reinhart Koselleck’in 1959 yılında kaleme aldığı, Avrupa Aydınlanması ve bunun kökenleri üzerine eseri Kritik ve Kriz, Batı düşünce tarihinin klasikleri arasında sayıla gelmiştir. Kitap yayımlanmasından bu yana İspanyolca, İtalyanca, Fransızca ve son olarak da İngilizce olmak üzere pek çok Batı diline çevrilmiştir.
Kritik ve Kriz, temel olarak Koselleck’in 1954 yılında Heidelberg Üniversitesi’ne sunduğu doktora tezine dayanır. Bu özgün tarihsel-felsefi çalışmasında, Koselleck, dini iç savaşların bitiminden Fransız Devrimi’nin başlangıcına kadar uzanan dönemi mercek altına alır. Bu tarihsel arka planda, bir kritisizm çağı olarak anılan Aydınlanma sadece fikir tarihi içindeki bir uğrak olarak değil, modern egemenliğin oluşumunun krizleri içinde konu edilir. On yedinci yüzyılın mutlakıyetçi devleti, dini iç savaşların yarattığı krizi, ahlak ve politika arasında bir ayrım koyarak çözmüştür. On sekizinci yüzyılda ise o, tam da bu ayrım sayesinde dolaylı bir politik güce dönüşen Aydınlanma''nın temel hedefi haline gelmiştir. Aydınlanmacı kritisizm, kendisini politika dışı ve taraflar üstü bir ahlaki yargıç olarak sunar. Oysa bu ahlaki kritisizmin altında gizlenmekte olan, mutlakıyetçi devlet ile yeni burjuva toplum arasındaki bir güç savaşıdır. Bu güç savaşında kim galip gelecektir? Kritisizmin kendinden bile sakladığı kriz budur. Kritik ve Kriz, Aydınlanma''nın rasyonel, ahlaki ve ilerlemeci bütün ideallerini, böyle bir politik gerçekçilikle ele alır. Bu politik gerçekçilik, bir liberalizm eleştirmeni olarak Carl Schmitt’in modern devletin oluşumuna dair tezlerinden izler taşır. Öyle ki burjuva dünyanın bu tarihsel-felsefi öyküsünde, kendini ahlaki bir kritisizm olarak sunan Aydınlanma nihai olarak politik bir kritisizmle sınanır. Koselleck’in yaklaşımı, burjuva kamusal alanın oluşumunu ilerlemeci bir gücün doğuşu ya da modern dünyanın demokratikleşmesinin başlangıcı olarak tayin eden okumalarla açık bir tezat oluşturur. O, burjuva özgürleşme ve barış idealini yüceltmek yerine, bu idealin politik krizlere gebe, tehlikeli ve aldatıcı yanlarını ortaya çıkarır. Koselleck’in bu politik okumasında, mutlakıyetçiliğin doğuşunun simgesi Hobbes’tan Fransız Devrimi’nin habercisi Rousseau’ya kadar takip ettiği düşünce tarihi, aynı zamanda toplumsal ve politik bir tarih haline gelir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963