scorecardresearch.com İsrail Lobisi Ve Amerikan Dış Politika ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
İsrail Lobisi Ve Amerikan Dış Politika

İsrail Lobisi Ve Amerikan Dış Politika

Yazar : John J. Mearsheimer, Stephen M. Walt

Sayfa Sayısı : 610

Yayınevi : KÜRE YAYINLARI

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Bütün işlerimizde verili kabul ettiğimiz şeyleri zaman zaman sorguya tabi tutmak oldukça sağlıklı bir tavırdır.” Bertrand Russell

2002 sonbaharında Atlantic Monthly dergisi İsrail lobisi ve Amerikan dış politikası üzerindeki etkileri üzerine kapsamlı bir makale yazmamızı istedi. Bunun oldukça netameli bir konu olduğunu ve lobiyi, ABD’nin İsrail’e verdiği desteği ve bizzat İsrail’in politikalarını konu edinen her türlü makalenin sert eleştirilere maruz kalacağını az çok bildiğimizden bazı çekinceler koyarak bu teklifi kabul ettik. 11 Eylül terör saldırılarının ardından ve Irak savaşının ufukta belirmesiyle, bu konunun artık göz ardı edilemeyecek bir kıvama geldiğini hissettik. Amerika’nın İsrail’e verdiği desteğin Orta Doğu’da Amerikan karşıtlığı ile bölgedeki stratejik müttefiklerle yaşanan gerilimlerin önemli bir kaynağı ve İsrail yanlısı gruplar ve kişilerin faaliyetlerinin böylesine kritik bir bölgeye yönelik Amerikan dış politikasının şekillenmesinde önemli bir faktör olması sebebiyle lobinin etkileri ve faaliyetlerinin kamuoyunda tartışmaya açılması önemliydi.
Atlantic’in editörleriyle yakın temasta bulunarak iki yıl boyunca, aralıklarla da olsa makale üzerinde çalıştık ve vaatlerimize sadık kaldık. Editörlerin tavsiyeleri üzerine yapılan değişiklikleri de yaparak metni Ocak 2005’te teslim ettik. Bir kaç hafta sonra, editörün, Atlantic’in makaleyi yayınlamaktan vazgeçtiği ve makalenin yeniden gözden geçirilmesine de gerek kalmadığı yönündeki bizi oldukça şaşırtan notunu aldık.
Daha sonra makaleyi başka dergilerde yayınlamayı düşündük, fakat her seferinde ya içeriği ya da uzunluğu öne sürülerek red cevabı aldık. Makaleyi kitaba dönüştürme ihtimali üzerinde de düşündük, fakat ilk nabız yoklamalarımıza aldığımız tepkiler projeye fazladan zaman ayırma ve çaba sarf etme konusunda bizde gerekli motivasyonu uyandırmadı. Böylece metni bir kenara koyduk ve başka projeler üzerinde çalışmaya başladık, fakat çalışmanın kısaltılmış bir versiyonu Stephen M. Walt’un Eylül 2005’te W. W. Norton tarafından basılan Taming American Power adlı eserinde yer aldı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963