scorecardresearch.com Irak'ı Anlamak ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Irak'ı Anlamak

Irak'ı Anlamak

Yazar : WILLIAM R. POLK

Sayfa Sayısı : 280

Yayınevi : NTV YAYINLARI

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Cengiz Han''ın Moğolları''ndan Osmanlı Türkleri''ne ve İngiliz Manda yönetiminden Amerikan işgaline kadar Irak tarihinin bütün gelişimi
Irak''ı Anlamak, yakın ama uzak komşumuzun kaderini tarihin başladığı andan itibaren ele alan bir kitap. William R. Polk, bu tarihsel arkaplanı bilmeden Irak''ı anlamanın imkânsızlığını anlatıyor ve bu anlamama durumundan kaynaklanan dramatik örneklerle medeniyetin doğduğu bu toprakların kader çizgilerini gösteriyor.
Polk, bir tarihçi, akademisyen, fakat aynı zamanda da Kennedy''nin başkanlık döneminde ABD Dışişleri Bakanlığı''na bağlı Politika Planlama Konseyi''nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika''dan sorumlu üyesi olarak çalışmış biri. Arapça ve Türkçe bilen Polk, defalarca Irak''ta bulunmuş biri olarak, akademisyen ve politika yapıcısı niteliklerinin yınısıra, bu ülkenin gündelik hayatına da nüfuz etmiş biri.
Polk, Irak''ı Anlamak''ta, tarımın başladığı neolitik dönemden bu yana yerleşmiş kadim gelenekleri ve sosyal yapıları ele alarak konuya giriyor ve sonraki bütün dönemlerde bu yapıların izlerini sürüyor. Bu yapıların Irak tarihinin çeşitli aşamalarında nasıl yüzyıllar öncesinden çıkarak belirleyici etkenler haline geldiğini gös-teriyor. Polk, Şii-Sünni ayrışması gibi iç dinamiklerin yanısıra, Moğollardan başlayarak dış güçlerin Irak''ın kaderine nasıl hükmettiklerini, nasıl değiştirdiklerini anlatıyor.
Özellikle Osmanlı İmparatorluğu''nun dağılmasından sonra ortaya çıkan modern Irak''ta önce Britanya''nın ve şimdi de Amerika Birleşik Devletleri''nin düştüğü hatalar, Polk''un üzerinde en fazla durduğu mesele. Bu anlaşılır bir şey, çünkü Irak''ı Anlamak, bir tarih kitabı olmanın ötesinde, bugün bu hatalarla cehenneme dönmüş bir ülkeyi anlama hedefiyle yazılmış bir kitap.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963