scorecardresearch.com Çuval Günü 4 Temmuz ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çuval Günü 4 Temmuz

Çuval Günü 4 Temmuz

Yazar : Melih Meriç

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : GÜZEL DÜNYA KİTAPLARI

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Biz çocukluktan Amerika Birleşik Devletlerini dost ve müttefik bir ülke olarak “öğrendik”.
Bazen fena halde canımızı sıksalar da, Amerikalılar bizim için “düşman” değildi.
Fakat bu kitapta bir çok detayını okuyacağınız 4 Temmuz 2003 günü, bu yargımızı değiştirdi. Amerikalı askerler, Kuzey Irak’ta askerlerimize silah doğrulttu.
Başlarına çuval geçirdi, gözaltına aldı, sorguladı. Amerika, bize ilk kez, tam da bizim anladığımız biçimde “düşmanlık” yaptı.
“Düşman-dost” algısını değiştiren olayı saniye saniye yaşayan timimizin o anda en doğru kararı vermelerini beklemek bence büyük haksızlık.
Karşılarında “düşman” değil, “dost” askerler vardı. Kahraman birer Türk askeri olarak “dostlarına” silah çekmeyi kendilerine yakıştırmadılar. Ve ihanete uğradılar.
Aslında, en güçlü yanımızı, dostluğa sadakatimizi suistimal eden Amerikalılar kazandılar mı peki? Bence hayır.
Çünkü nesiller boyu devam eden “dost” algısını kaybettiler.
Şimdi, milyonlar “rövanşı” bekliyor.
Peki ne yapmalı?
Bu kitabın sonunda, bu konuda herkesin bir fikri olacak.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963