scorecardresearch.com Büyük Oyundan Büyük Kaosa - Taliban ve Avrasya’da Cihat ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Büyük Oyundan Büyük Kaosa - Taliban ve Avrasya’da Cihat

Büyük Oyundan Büyük Kaosa - Taliban ve Avrasya’da Cihat

Yazar : Fevzi Uslubaş

Sayfa Sayısı : 344

Yayınevi : KARINCA YAYINLARI

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitapta yazar, Alt Kıta’da İslamın yayılışı, “Savaşçı İslamın” bölgede ortaya çıkışı ve Taliban Hareketini incelemekte ve Orta Asya merkezli “Büyük Oyunun” geleceği ve Türki Cumhuriyetler ile Türkiye’ye olabilecek siyasi yansımalarını değerlendirmektedir.
Türk dünyası ve genelde İslam ülkelerinin geleceğini yakından ilgilendiren bu Yeni Oyun, küresel satranç tahtasındaki yeni güç merkezlerini belirleyecek ve Avrasya’daki güç mücadelesinin galibini tayin edecektir.
Bu bağlamda, küresel liderlik mücadelesinin günümüzde Avrasya bölgesine kaymış olması nedeniyle, Başkan Bush döneminde kurgulanan Büyük Ortadoğu Projesi’nin, Obama döneminde Büyük Avrasya Projesi’ne dönüştürülmeye çalışıldığı ve bu nedenle, Afganistan ile Merkezi Asya’nın ABD’nin öncelikli hedefi konumuna geldiği gözlenmektedir.
Anayurt-Atayurt ekseninde, münhasıran Amerikan güdümlü politikalar izleyen Türkiye ise Büyük Oyunda devre dışı kalmış ve Orta Asya’ya nüfuz etmek ile Türk dünyasının birlikteliğini sağlamak hususunda genelde başarısız olmuştur.
Bununla birlikte, isabetli stratejiler oluşturması halinde Türkiye’nin, doğal hinterlandı olan Merkezi Asya’da başat bir oyuncu konumuna yükselmesi ve Türk dünyasının liderliği rolünü üstlenmesi imkan dahilindedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963