scorecardresearch.com Avrupa'yla Dansımız ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Avrupa'yla Dansımız

Avrupa'yla Dansımız

Yazar : Emir Emre Doğan

Sayfa Sayısı : 128

Yayınevi : EMRE YAYINLARI

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • 15. yüzyılda fethettikleri İstanbul''dan yola çıkarak Orta Avrupa''ya kadar ilerleyen Türkler, Orta Asya''da başlayan uzun yürüyüşleri boyunca dünyaya nam salacak dev bir imparatorluk kurmayı başardılar. Doğu''nun ve Batı''nın imparatorlukları korkusuzca gözlerinin içine bakan bu halk karşısında ne yapacaklarını bilemediler. Fakat Arnavutluk''tan İran''a, Mısır''dan Kafkasya''ya kadar ulaşan bu imparatorluğun önlenemez yürüyüşü 1580''de Viyana kapılarında son buldu. Bundan sonra gelen çöküş süreci boyunca eksikliklerini kapatmak için Batı''yı yakalamaya çalışan Osmanlı İmparatorluğu, mağlup olarak çıktığı Birinci Dünya Savaşı''ndan sonra daha fazla hayatta kalamadı. O günden sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti ise büyük bir kararlılıkla yüzünü Avrupa''ya döndü. Tarihte ikinci kez, fakat bu sefer bambaşka koşullarda göz göze gelen Türkler ve Avrupalıların dansı, bugün hala devam ediyor. Fakat artık daha romantik bir müzik eşliğinde… Avrupa devletlerinin bir araya gelerek birlik kurmaları fikrinin ortaya çıktığı günden, bunun sistemleştiği güne kadar yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeleri bu kadar sade ve akıcı bir dille daha önce hiç okumadınız. AB''nin kuruluş süreci eşliğinde kısa bir Avrupa tarihi bilgisi sunan bu kitap, Türkiye''nin bu maceraya katılışını açıklarken, aynı zamanda erken dönem cumhuriyet tarihinden kesitlere de yer vererek içeriğine bir siyasi tarih çalışmasının zenginliğini katmayı başarıyor. Türkiye''nin birlik ile ilişkilerinin inişli çıkışlı doğasını başarılı bir şekilde anlatarak olayları müzakere sürecinin başlangıcına kadar getiriyor. İşte tarihi aşamalarıyla Türkiye''nin Avrupa macerasının iç yüzü ve işte Avrupa''yla dansımız…
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963