scorecardresearch.com Avrupa Birliği - (Tarihçe, Teoriler, Kurumlar ve Politikalar) ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
Avrupa Birliği - (Tarihçe, Teoriler, Kurumlar ve Politikalar)

Avrupa Birliği - (Tarihçe, Teoriler, Kurumlar ve Politikalar)

Yazar : Belgin Akçay, İlke Göçmen

Sayfa Sayısı : 736

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Altı üyeli olarak kurulan Avrupa Birliği (AB)’nin, zaman içinde bir yandan üye sayısı artmış, diğer yandan ekonomik entegrasyonun daha ileri aşamalarına geçmiştir. Bu gelişmelere paralel olarak, hem AB müktesebatı genişlemiş hem de AB kurumlarının yetkisi artmıştır ve sonuçta AB alanı giderek daha da karmaşıklaşmıştır.
Bu durum, AB’nin yapısını ve işleyişini kapsamlı şekilde sunan bir ders kitabının hazırlanmasını oldukça zorlaştırmıştır. Elinizdeki kitap ile Türkçe literatürdeki bu eksiğin tamamlanmasına katkıda bulunulması amaçlanarak, AB''nin karmaşık yapısını, hem kapsamlı şekilde hem de kolay anlaşılabilir bir dille açıklayan bir ders kitabı hazırlanmıştır. Kitabı, benzerlerinden ayıran iki önemli özelliği bulunmaktadır;
Birincisi, AB''nin temel konularını tarihçeden bütünleşme teorilerine, kurumsal yapıdan politikalara uzanan geniş bir yelpazede incelemesidir. Bu nedenle bu kitap, ele alınan konuların çeşitliliği yönüyle, Türkçe literatürdeki bugüne kadar AB konusunda hazırlanmış en kapsamlı çalışma olmuştur.
Kitabın ikinci önemli özelliği ise, kitabın her bir bölümünün kendi konusunun uzmanı akademisyenlerce kaleme alınmış ve her bölümün tamamlayıcı bilgilerle zenginleştirilmiş olmasıdır.
Bu nedenle kitap, sadece lisans ve lisansüstü öğrencilerine değil, kamu ve özel sektör kurumlarında, sivil toplum kuruluşlarında AB alanında çalışanlara ve AB konusunda bilgisini artırmak isteyenlere hitap etmektedir. 

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
-       Tarihçe
-       Bütünleşme Teorileri
-       Kurumlar
-       Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Zirvesi
-       Bakanlar Konseyi (Konsey), Avrupa Komisyonu
-       Avrupa Birliği Adalet Divanı, Avrupa Merkez Bankası, Sayıştay Politikalar
-       Avrupa Birliğinde Politika Yapımı, İç Pazar, Ekonomik ve Parasal Birlik
-       Rekabet Politikası, Tarım Politikası, Adalet, Özgürlük ve Güvenlik
-       Sosyal Politika, Tüketicinin Korunması, Çevre Politikası
-       Enerji Politikası, Dış Ticaret Politikası, Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikası
-       Diğer Konular
Genişleme, Avrupalılaşma, Demokratikleşme, İnsan Hakları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963